CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJA

Dylematy Mamy i Taty -jak ubierać małe dziecko?

Dylematy Mamy i Taty -jak ubierać małe dziecko?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dziecko należy ubierać tak, aby nie było mu chłodno, a zwłaszcza tak, aby nie było mu zbyt gorąco-ta złota zasada -chociaż oczywista-wcale nie ułatwia rodzicom podejmowania decyzji w kwestii ubioru malucha. Nie ma chyba Mamy, która codziennie nie staje przed dylematem jak odpowiednio ubrać dziecko, zwłaszcza, gdy wybiera się z nim na spacer. Nie chodzi oczywiście o dobór kolorów tylko właściwą ochronę przed skutkami wysokich i niskich temperatur.

 


Niemowlęta i małe dzieci bardziej niż dzieci starsze i dorośli narażone są na działanie czynników pogodowych. Ma to związek z dużą powierzchnią skóry względem wagi/masy ciała a co za tym idzie dużą powierzchnią pochłaniania lub utraty ciepła. Mechanizmy termoregulacji u niemowląt i małych dzieci nie zostały jeszcze w pełni ukształtowane, dlatego właściwe ubranie dziecka jest tak ważne nie tylko dla jego zdrowia, ale również samopoczucia. Właściwe to znaczy adekwatne do pogody i temperatury otoczenia a także dostosowane do aktywności pociechy:
 

- w chłodne dni ubranie malucha powinno być nieco cieplejsze od naszego. ’Nieco cieplejsze’ oznacza (tylko!) jedno dodatkowe okrycie lub grubsze okrycie wierzchnie.
 

- ubiór musi być dobrany również pod względem aktywności jaką będzie przejawiać lub przejawia dziecko (gra w piłkę, bieganie czy tylko leżenie w wózku) -im jest ona większa tym cieńsze okrycie jest potrzebne.
 

- po zakończeniu aktywności fizycznej należy pamiętać o założeniu dziecku cieplejszego ubranka.
 

- w ciepłe i gorące dni dziecko może być ubrane tak jak my. Warto wziąć pod uwagę swoje odczucia-jeżeli nam jest za gorące to naszemu maluchowi najprawdopodobniej też doskwiera upał.
 

- ważne by zwracać uwagę na reakcje dziecka. Powinniśmy być wyczuleni na objawy wychłodzenia(zmniejszona aktywność, sine wargi, marmurkowata skóra) lub przegrzania (niepokój powiązany z czerwoną i spoconą skórą, wypieki, spocony i gorący kark)
 

Ponieważ przegrzanie jest równie niebezpieczne jak wychłodzenie(u niemowląt regularne przegrzewanie na skutek utraty wody przez pocenie się wpływa na gorsze przybieranie na wadze) należałoby zrezygnować z grubych ubrań na rzecz bezpieczniejszego ubrania na tzw. cebulkę i w razie potrzeby zdjąć jedną warstwę odzieży. Bezpiecznie jest również mieć w zapasie dodatkowe ubranko lub kocyk na nagłą zmianę pogody i spadek temperatury. Należy uważać na wahania temperatury i przeciągi i w miarę możliwości wyeliminować te czynniki. Generalnie dla rodziców, stresujących się podczas wyboru właściwego ubrania dla dziecka istotny jest fakt, że temperatura, w której dziecko odczuwa komfort cieplny jest zbliżona do tej dla osoby dorosłej, dlatego ubranie malucha nie powinno zbytnio się różnic od naszego w podobnej sytuacji. Głównym źródłem wiedzy na temat właściwego ubierania dziecka dla rodziców powinno być przede wszystkim ich dziecko-jego odczuciami i komfortem powinniśmy się kierować.
 

 autor:

Anna Dragańska vel Dragan-Tomczak 

 

 

 

 

CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJANie przeocz żadnej
ważnej wiadomości!
Zapisz się już dziś!

Partner