CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJA

Witamina D

Witamina D

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Debata dotycząca suplementowania i dawkowania witaminy D w wieku niemowlęcym i w życiu dorosłym jest stale w toku. Zarówno zalecenia światowe, jak i polskie ulegają zmianom. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami witamina D powinna być stosowana już od pierwszych dni życia w dawce 400 j.m. u niemowląt, dzieci i młodzieży do 18 r.ż. oraz 800 j.m. u osób do 65 r.ż. Taka dawka powinna być utrzymana przez cały rok, jeśli w miesiącach letnich brak odpowieniej syntezy skórnej witaminy D.

Badania przeprowadzone w Polsce wykazały, że niedobory witaminy D występują u 30% młodzieży oraz 70% młodych kobiet. Taki stan jest spowodowany obniżeniem syntezy skórnej, stylem życia, używaniem filtrów UV oraz niedostateczną podażą witaminy D w diecie. Niedobory witaminy D mogą ograniczać wzrost i wiązać się z krzywicą u dzieci oraz powodować szereg chorób metabolicznych w wieku późniejszym.

Źrodła witaminy D
1) Synteza skórna
Organizm ludzki posiada zdolność syntezy witaminy D. Jej efektywność uzależniona jest jednak od czynników, takich jak: szerokość geograficzna, pora roku, pora dnia, grubość pokrywy chmur, stopnia zanieczyszczenia powietrza, czasu i powierzchni ciała poddanej ekspozycji słonecznej, stosowanej ochrony przeciwsłonecznej (kremy z filtrami, odzież), wieku, pigmentacji skóry.
Fachowa literatura dowodzi skuteczności lamp UV-B w przeciwdziałaniu niedoborom witaminy D, jednak dotyczy to tylko lamp emitujących promieniowanie w zakresie 290-315 nm. Lampy stosowane w solariach w Polsce emitują promieniowanie powyżej 290-315 nm, oznaczane symbolem UV-A. Zamiast pożądanej syntezy witaminy D dochodzi wtedy wręcz do rozkładu jej ustrojowych zasobów.
Wystarczająca synteza skórna witaminy D w Polsce ma miejsce w okresie od kwietnia do września, przy zapewnieniu ekspozycji na słońce 18% powierzchni ciała, bez stosowania filtrów ochronnych, przez 15 minut dziennie.
Uwaga: Należy jednak pamiętać o konsekwencjach wystawiania niezabezpieczonej skóry na działanie promieni słonecznych, szczególnie w przypadku niemowląt i małych dzieci.

2) Żywność
Najbogatszym źródłem witaminy D jest tran. Niektóre środki żywnościowe czy kaszki dla dzieci są wzbogacone witaminą D. Dlatego, zawsze warto skonsultować z lekarzem ewentulaną dawkę suplementowanej dodatkowo witaminy D.
Uwaga: Większość tranów dostępnych w Polsce zawiera wyższą dawkę witaminy D, niż zalecaną dla niemowląt, dzieci i młodzieży.

3) Suplementy
Na rynku jest wiele preparatów leczniczych zawierających wysokie stężenie witaminy
D i dostępnych w aptece na receptę. Vita D firmy Vitis Pharma zawiera dawkę profilatkyczną 400 j.m. – preparat jest dostępny w aptekach bez recepty.
Uwaga: W przypadku niemowląt karmionych sztucznie, osób przyjmujących leki czy suplementy oraz osób cierpiących na choroby przewlekłe, dawkę witaminy D należy skonsultować z lekarzem.
 
VITA D (Laureat Nagrody Konsumenta Złoty Otis 2009) – Informacje o produkcie
• Vita-D daje gwarancje idealnie odmierzonej dawki witaminy D w jednej kapsułce = 400 j.m.
• Bezpieczeństwo stosowania – brak ryzyka przedawkowania
• Dobra tolerancja – brak składników alergizujących
• Wygoda i higiena – krople wyciskane z kapsułki otwieranej „twist-off” nie ma możliwości szybkiego przeterminowania czy zjełczenia
• Temperatura pokojowa zamiast lodówki – wygoda podczas podróży

 

 

źródło:

www.otopr.pl


 

 

CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJANie przeocz żadnej
ważnej wiadomości!
Zapisz się już dziś!

Partner