CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJA

Jak zachęcić dziecko do słuchania muzyki?

Jak zachęcić dziecko do słuchania muzyki?
 

Muzyka silnie oddziałuje na emocje, aktywizuje, a także synchronizuje pracę umysłu i ciała oraz ułatwia okazywanie uczuć. Znakomicie wspomaga dziecięcą potrzebę ekspresji. Dzieci obcujące ze sztuką muzyczną szybciej się rozwijają i łatwiej pokonują trudności. 

 

Nawyk, potrzebę kontaktu z muzyką kształtują przede wszystkim rodzice. Mogą wprowadzać pociechę w magiczny świat dźwięków nawet jeszcze przed jej narodzinami. Udowodniono, że dziecko będące jeszcze w brzuchu mamy żywo reaguje na słuchaną przez nią muzykę. Jeden z pierwszych, a z pewnością najczulszych kontaktów ze sztuką muzyczną ma miejsce za przyczyną matczynego nucenia, śpiewania piosenek, kołysanek. Ulubionym instrumentem małego człowieka jest głos mamy lub taty. Dziecko reaguje na śpiew radosnym pobudzeniem bądź wyciszeniem, od początku spontanicznie poddaje się nastrojom niesionym przez muzykę.

 

Sztuka muzyczna powinna być obecna w codziennym życiu jako sposób na zabawę, tło rozmaitych czynności lub podkreślenie uroczystego charakteru zdarzeń. Wspólne śpiewanie – najpierw z rodzicami, potem w przedszkolu – jest najprostszą formą obcowania z muzyką. Zabawy muzyczne, np. „Kółko graniaste”, „Mam chusteczkę haftowaną”, „Chodź do mnie” ze względu na posiadaną fabułę są dla dzieci atrakcyjne. Innym sposobem zachęcenia małego człowieka do słuchania jest muzykowanie za pomocą prostych instrumentów perkusyjnych. Może to być zabawa oparta na zasadzie echa (powtarzanie pewnej sekwencji rytmicznej) lub improwizowanie do piosenki, a także poszukiwanie źródeł dźwięku wokół siebie. Są to zadania, które pozwalają małemu człowiekowi na aktywność, a jednocześnie wymagają skoncentrowania na tym, co słyszy. Ze starszym dzieckiem można pielęgnować tradycje związane z muzyką (np. kolędowanie), poznawać utwory odnoszące się do konkretnych wydarzeń (np. piosenki powstańcze). Natomiast przyczynkiem do pełnego i świadomego odbioru muzyki jest niewątpliwie nauka gry na instrumencie. Wykonując nawet proste utwory, dziecko styka się ze wszystkimi elementami dzieła muzycznego, dostrzega ich powiązania i znaczenie, a także koncentruje się na jednoczesnej realizacji. Skuteczną formą inspirowania do muzycznych wędrówek i odkryć będzie także rozmowa, zachęcanie do wyrażania własnych spostrzeżeń, opinii, nazywania stanów oraz uczuć, jakie towarzyszyły słuchaniu utworu.

 

Otwierając przed dzieckiem bogaty świat muzyki, należy dbać o to, by materiał był atrakcyjny i dostosowany do jego możliwości percepcyjnych. Zachęcony i zainteresowany sztuką muzyczną mały człowiek będzie z niej czerpać bez przeszkód i odnajdywać wciąż nowe brzmienia, poruszające nieznane dotąd struny w jego sercu.

 

 

 

Tekst opracowała Małgorzata Podlewska, ekspert Akademii Misia Haribo.

 

 

 

 

 

Pomysł Misia Haribo na wykonanie z dzieckiem prostego instrumentu muzycznego:

 

Cele: kształcenie kreatywności i zdolności manualnych, a także rozwijanie poczucia rytmu

Materiały: jednorazowe kubeczki z papieru lub plastiku, taśma samoprzylepna, ziarna grochu, kaszy lub soczewicy, kolorowy papier, cekiny itp.

Zadanie: razem z dzieckiem stwórz marakasy. Do kubeczka wsypcie trochę ziarenek soczewicy, przykryjcie go drugim kubeczkiem, a połączenie sklejcie taśmą. Wasze marakasy możecie ozdobić papierem kolorowym, cekinami, a także zabawnymi ilustracjami z Misiem Haribo ( do pobrania na www.haribo.com w zakładce Filharmonia Misia Haribo). Sprawdźcie, jaki dźwięk wydają marakasy z innym rodzajem ziaren – inaczej będą brzmieć te z grochem, a inaczej te z drobną kaszą. Potrząsając marakasami spróbujcie powtarzać proste rytmy.

 

 

 

Więcej porad dla rodziców i scenariuszy zabaw znaleźć można na stronie  www.haribo.com w zakładce Akademia Misia Haribo.

CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJANie przeocz żadnej
ważnej wiadomości!
Zapisz się już dziś!

Partner