CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJA

Wrota do krainy baśni są w Polsce

Wrota do krainy baśni są w Polsce

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzięki baśniom i bajkom chętnie wracamy z sentymentem do przeszłości, stając się uczestnikami niezwykłej przygody. Taką możliwość daje nam także Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie. 

 

Ideą przewodnią Europejskiego Centrum Bajki jest bawiąc uczyć. To z myślą o edukacji najmłodszych wybudowano wielofunkcyjny obiekt z salą kinową i teatralną, biblioteką, czytelnią oraz pięknym ogrodem z amfiteatrem. Pomysłodawcy przedsięwzięcia wykorzystali wizerunek bajkowej postaci Koziołka Matołka, poszukującego w swej wędrówce właśnie Pacanowa. W Pacanowie wciąż króluje Koziołek, ale miejsce to stało się również domem dla innych postaci z bajek i baśni. Centrum Bajki w miasteczku, zgodnie z jego ideą, ma nie tylko stanowić punkt docelowy szkolnych wycieczek, ale przede wszystkim być miejscem twórczego rozwoju dzieci.

 

Dziecko to wymagający odbiorca i słuchacz, dlatego dzięki baśniom łatwiej jest przekazać maluchom skomplikowane treści, symbolikę, znaczenia w przystępny dla nich sposób. Misją tego przekazu jest wskazanie na podstawowe wartości, na konieczność i umiejętność sprostania wymaganiom stawianym przez codzienność. To dzięki baśniom dzieci zdobywają zdolność poznania i oddzielania dobra od zła. Ten gatunek literacki w swej klasycznej postaci niesie naukę i przesłanie, a określone stereotypy zachowań i wartości etyczne przemycane
w baśniach, odbijają swój ślad na kształtującej się osobowości dziecka i pozostają
w  świadomości na lata.

 

Baśniowy obiekt w Pacanowie, a przede wszystkim realizowany w nim edukacyjny program, stanowią doskonały bodziec dla emocjonalnego rozwoju dziecka. Dzięki kreatywnemu podejściu do bajki Centrum pomaga realizować elementy wychowania literackiego
i językowego dzieci, tak ważnych w ich późniejszej edukacji. Ogromną rolę pełni w tym biblioteka Centrum, w której rodzice mogą czytać bajki i baśnie swoim pociechom. To strefa,  sprzyjająca zacieśnieniu więzi między rodzicem a dzieckiem.

 

Europejskie Centrum Bajki to miejsce, które stwarza dzieciom możliwość zabawy dźwiękiem, słowem i obrazem. To inspiracja dla oryginalnej twórczości dziecięcej. Organizowane w nim spotkania i zajęcia pobudzają twórczy zmysł wśród dzieci. Efekty widać  chociażby w postaci prac artystycznych dzieci. Czerpiąc radość z tworzenia, dzieci piszą bajki, wiersze, tworzą obrazy, uczestniczą w zajęciach teatralnych i muzycznych.

 

Tak zainspirowany mały człowiek ma możliwość opowiedzenia o sobie samym, o tym
co czuje, o swoich dziecięcych marzeniach, odsłaniając jednocześnie cechy swojej osobowości i czerpiąc przy tym radość z tworzenia. Dlatego też Centrum realizując swoje cele, pragnie być przede wszystkim inspiracją do kolejnych działań poznawczych dzieci, otwierając im wrota do świata baśni.

 

Aby uzyskać więcej informacji, zapraszamy do odwiedzenia strony: www.stolica-bajek.pl

 

 

 „Wypromowanie Pacanowa jako Europejskiej Stolicy Bajki poprzez cykl imprez i wydarzeń kulturalnych” jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WŚ 2007 – 2013. 

 

 

 

 

 

 

CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJANie przeocz żadnej
ważnej wiadomości!
Zapisz się już dziś!

Partner