CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJA

Wywiad z Koziołkiem Matołkiem

Wywiad z Koziołkiem Matołkiem


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kiedy chcesz poczuć smak przygody i udać się w niezwykłą podróż z ulubionymi postaciami z bajek, odwiedź z rodzicami Pacanów - małe miasteczko w województwie świętokrzyskim, w którym mieści się Europejskie Centrum Bajki - dom Koziołka Matołka i jego przyjaciół. 

 

Zosia - Koziołku, jak znalazłeś się wśród bajek?

 

Wiele lat temu moją postać stworzył  pisarz Kornel Makuszyński. Pan Kornel bardzo kochał
i rozumiał dzieci, dlatego napisał dla nich wiele pięknych bajek i wierszy. Moimi bajkowymi braćmi i siostrami są: Małpka Fiki – Miki, Panna z mokrą głową, Basia, o którą kiedyś była wielka awantura, pewna szalona panna Ewa, dwóch braci, którzy którejś nocy ukradli księżyc i nieprzeciętny zgrywus, na którego wszyscy wołamy Szatan z siódmej klasy.

 

Zosia - Oni wszyscy są Twoim rodzeństwem?

 

Tak – jesteśmy wielką bajkową rodziną. A teraz wraz z innymi postaciami z bajek mieszkamy
w jednym domu w Pacanowie.

 

Zosia - Jak to możliwe?

 

Tu w malowniczym miasteczku Pacanowie powstało Europejskie Centrum Bajki. To mój piękny, nowy dom. Na jego otwarcie zaprosiłem wielu bohaterów bajek. Tego dnia zaszczyciła mnie swą obecnością Królewna Śnieżka ze swymi krasnoludkami, a w drodze do babci zatrzymał się w Pacanowie Czerwony Kapturek. 

 

Zosia - Koziołku, opowiedz mi jak wygląda Twój nowy domek?

 

Moja Kochana, to najpiękniejszy domek jaki widziałem. Wędrując po całym świecie podobnego nie znalazłem. Przed nim mam piękny ogród, kuźnię, w której odkąd
tu przybyłem ciągle pracuje ten sam kowal i altanki, w których odpoczywam. Lubię spacerować wśród malowniczych alejek w ogrodzie. Prowadzą one do wielkiego młyńskiego koła, które spiętrza wodę do stawu, a przepływający nieopodal strumyk szemrze najpiękniejsze bajki. W moim ogrodzie wszystko jest niezwykłe, rosną w nim bajkowe drzewa i kwiaty. Mam nawet gruszki na wierzbie!

 

Zosia – Niesamowite! A jak jest w środku?

 

To bajkowy zawrót głowy! Jest tam na przykład lustrzana komnata, w której na filarach umieszczone są szklane kule, w których „zaklęte” zostały bajki z różnych państw europejskich. W komnacie tej można posłuchać wielu pięknych bajek.

 

Zosia - A który pokój lubisz najbardziej?

 

Najbardziej lubię przebywać w Czarodziejskim Ogrodzie. Baśniowy ogród oświetlony blaskiem konwaliowych latarni, to miejsce, w którym często spotykam krasnoludki. One tak jak Calineczka, sypiająca tam w kwiatowych kielichach, lubią do niego przychodzić.

 

Zosia - Koziołku, ja już chcę tam pojechać, ale z rodzicami, czy mogę?

 

Ależ oczywiście moja mała! To dom, w którym jest miejsce dla każdego. Moi przyjaciele – bajkowi bohaterowie, gdy tylko słonko wschodzi na niebie, od rana z noskami przy szybach  w oknie wypatrują gości. Zapraszamy wszystkie dzieci do Pacanowa. Po „Bajkowym świecie” oprowadzi was bajkowa postać.

 

Mam tu mnóstwo książek, które mieszkają w ogromnej bibliotece. Jest też kino i duży amfiteatr, w którym odbywają się koncerty! Moi przyjaciele podczas specjalnych zajęć, które nazywamy warsztatami, wraz z dziećmi rysują, malują, śpiewają i tańczą. Dzieci uczą się tu również aktorstwa i wystawiają sztuki teatralne na prawdziwej scenie. To dodatkowe atrakcje, które często organizuję w Centrum Bajki.

 

Zosia - Matołku drogi, nie wiem czy wszystko zapamiętałam z tego co mi powiedziałeś?

 

Nie martw się, zadbałem o to, by wszystkie informacje o Europejskim Centrum Bajek znalazły się z stronie internetowej www.stolica-bajek.pl. To strona dla dzieci, gdy poprosisz rodziców, na pewno pokażą ci ją i przeczytają wszystko co tam zapisałem. Do mojego „Bajkowego świata”, zapraszam cię od wtorku do niedzieli. Zanim jednak mnie odwiedzisz, proszę cię Zosiu o telefon od twoich rodziców na numer: (41) 376 50 79 lub mailową informacje
o waszym przyjeździe
centrum@pacanow.eu. To bardzo ważne, gdyż wiele dzieci chce mnie odwiedzić. Ja, muszę wiedzieć o przyjeździe każdego z nich, po to, by wszyscy mieli możliwość zobaczyć Europejskie Centrum Bajki.

 

Bardzo miło mi się z Tobą rozmawia, ale muszę biec do moich gości. Ciebie też zapraszam. Odwiedzaj mnie często! Do zobaczenia!

 

Zosia - Do zobaczenia w Pacanowie Koziołku!

 

 

Projekt „Wypromowanie Pacanowa jako Europejskiej Stolicy Bajki poprzez cykl imprez i wydarzeń kulturalnych” jest współfinansowany  ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WŚ 2007 – 2013.

 

 

CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJANie przeocz żadnej
ważnej wiadomości!
Zapisz się już dziś!

Partner