CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJA

Pierwsza wizyta u lekarza

Pierwsza wizyta u lekarza

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                    

 

 

           Wizyta każdego dziecka u lekarza związana jest z pewnym rodzajem niepokoju. Dziecko boi się nieznanej mu sytuacji, obcej osoby(lekarza), badań, które mogą być nieprzyjemne oraz bolesnych zastrzyków. Pierwsza wizyta u lekarza budzi niepokój także u rodziców, którzy boją się, że ich pociecha zacznie płakać, a jednocześnie nie wiedza jak temu zapobiec. Normalne jest to, że każdy człowiek boi się nie znanego, więc nie dziwmy się, że dziecko odczuwa lęk przed nieznaną mu sytuacją.

Dziecko boi się, ponieważ nie wie co może go tam spotkać, jest to dla niego niezrozumiała i nieznana sytuacja. Dlatego ważne jest, by spróbować dobrze przygotować dziecko na tę nieznaną wyprawę, czyli spotkanie z lekarzem. Tym sposobem zaoszczędzimy maluchowi jak i sobie niepotrzebnego stresu.

Wbrew pozorom przygotowanie malca na to spotkanie jest proste. Opowiedzmy dziecku o tym co robi lekarz, jak pomaga dzieciom, do czego służą przyrządy, których używa min. stetoskop, dlaczego zagląda on do gardła, uszu, dotyka brzuszka, czy innych części ciała.

 

Często małe dzieci nie potrafią zrozumieć jaki powód tego, że lekarz zagląda do gardła, czy uszu. Gdy wyjaśnimy dziecku prosto i rzeczowo dlaczego tak się dzieje to zapobiegniemy temu, że samo będzie tworzyć swoich własnych dziwnych wyjaśnień, które często nie mają nić wspólnego z rzeczywistością. Rodzice mogą także pobawić się z dzieckiem  lekarza. 

Warto jest, więc kupić zestaw lekarski dla dzieci. Pacjentem może być, któryś z rodziców, dziecko lub ulubiona jego zabawka. Zabawa taka sprawi, że sytuacja badania nie będzie dla dziecka obca i przerażająca. Dziecko poprzez tą zabawę zrozumie zachowanie lekarza i nie będzie zdziwione tym o co go prosimy w gabinecie. Jeśli mamy taką możliwość wybierzmy się z maluchem na krótką wizytę do stomatologa (ważne jest by była to wizyta adaptacyjna).

Dziecko w tym czasie pozna gabinet, lekarza, a także oswoi się z nową nieznaną mu sytuacją. Jeżeli jego pierwsza wizyta będzie przyjemna i nie będzie miała nic wspólnego z bólem lub nieprzyjemnym badaniem to dziecko będzie chętniej przychodziło na kolejne wizyty, a także będzie pozytywnie kojarzyć gabinet i samego lekarza. Ważne jest by przed wizytą rodzic porozmawiał z dzieckiem o tym gdzie idzie i dlaczego. Istotne jest by mówić o tym w prosty i zrozumiały dla niego sposób.

Pozwoli to na to by dziecko przygotowało się na spotkanie z lekarzem, a nie było zaskoczone tą sytuacją. Rodzic na wizytę powinien wybrać odpowiednią porę dnia. Ważne jest by dziecko było wyspane, najedzone i w dobrym nastroju.

 

Zaplanujmy tak czas, by nie śpieszyć się i dotrzeć do przychodni kilka minut przed umówioną wizytą. Dziecko będzie miało chwilkę czasu na to by poznać nowe otoczenie. Gdy będziemy się śpieszyć to zwiększymy stres dziecka. Ważne jest, aby było to kilka minut, a nie pól godziny bo wówczas dziecko będzie się niecierpliwić. Na badanie możemy zabrać jego ulubioną zabawkę lub książeczkę. Znana rzecz dla dziecka sprawi, że poczuje się ono raźniej. Istotną rzeczą jest by po skończonej wizycie pochwalić malucha i nagrodzić dzielnego pacjenta dyplomem, naklejką lub innym drobiazgiem.

CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJANie przeocz żadnej
ważnej wiadomości!
Zapisz się już dziś!

Partner