CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJA

Kolka niemowlęca? Poradnik MAM.

Kolka niemowlęca? Poradnik MAM.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolka niemowlęca to powszechna dolegliwość noworodków i małych niemowląt. Objawia się napadami gwałtownego, trudnego do ukojenia płaczu, któremu towarzyszy niepokój, prężenie z podkurczaniem nóżek i zaczerwienieniem twarzy, wzdęcie brzuszka i słyszalne w jelitach przemieszczanie się nadmiernej ilości gazów. MAM radzi rodzicom jak uniknąć kolki na stronie www.mambaby.pl 


Czym jest kolka niemowlęca?

Kolka niemowlęca to powszechna dolegliwość noworodków i małych niemowląt. Objawia się napadami gwałtownego, trudnego do ukojenia płaczu, któremu towarzyszy niepokój, prężenie z podkurczaniem nóżek i zaczerwienieniem twarzy, wzdęcie brzuszka i słyszalne w jelitach przemieszczanie się nadmiernej ilości gazów.

Kiedy występuje kolka niemowlęca?

Kolka niemowlęca występuje głównie w pierwszych tygodniach życia: od 3 tygodnia
do 4-5 miesiąca. Cierpią na nią zarówno dzieci karmione naturalnie jak i sztucznie,
przy czym częściej chłopcy. Dolegliwości pojawiają się nagle, bez uchwytnej przyczyny, zwykle wieczorem i trwają różnie długo – zwykle kilka godzin. W innych porach dnia dziecko jest wesołe i pogodne. Ocenia się, że dolegliwości kolkowe występują u ponad 1/3 wszystkich niemowląt.

Jak rozpoznać kolkę niemowlęcą?

Kolkę niemowlęcą rozpoznajemy wyłącznie na podstawie objawów. W niektórych sytuacjach, gdy dolegliwości nie są typowe, potrzebne jest wykonanie podstawowych badań, takich jak morfologia krwi, badanie moczu czy USG jamy brzusznej aby wykluczyć inne przyczyny niepokoju i płaczu dziecka.

Jak pomóc w tej sytuacji?

Przede wszystkim należy zachować spokój. Rozdrażnienie i obawa rodziców przenosi się wprost na dziecko. Z pomocą przychodzą masaże brzuszka, ciepłe kąpiele i okłady na brzuszek. W przypadku dużego nasilenia objawów można zastosować leki rozkurczowe,
a także modyfikację diety.

Karmienie – rola butelek antykolkowych

Dzieciom karmionym sztucznie można zalecić hydrolizaty białkowe a mamom karmiącym piersią eliminację ze swojej diety pokarmów zawierających białka mleka krowiego, przyprawy, kawę, tytoń i wzdymające warzywa.

Podając pokarmy i napoje warto korzystać ze specjalnych butelek antykolkowych.
Zawarte w nich systemy odpowietrzające np. system AIR w butelkach MAM zapobiegają powstawaniu podciśnienia wewnątrz butelki.

Dzięki obecności zaworu w dnie butelki ciśnienie gazów jest wyrównywane, co zapobiega konieczności silniejszego zasysania pokarmu, mającego miejsce w typowych, zwykłych butelkach. Rytm ssania jest w tej sytuacji zbliżony do naturalnego.

 

 

źródło: otopr.pl


 

 

CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJANie przeocz żadnej
ważnej wiadomości!
Zapisz się już dziś!

Partner