CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJA

Krótki przewodnik po nagrodach przyznawanych zabawkom

Krótki przewodnik po nagrodach przyznawanych zabawkom

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oglądając zabawkę w sklepie lub na stronie internetowej często można spotkać się z informacją o przyznanej jej nagrodzie lub wyróżnieniu. Informacja taka ma za zadanie zwiększyć atrakcyjność produktu i przekonać klienta, że kupując go, dokona trafnego wyboru. Jednakże nazwy nagród, a także organizacji je przyznających są na ogół zupełnie nieznane przeciętnemu rodzicowi, któremu logo „Spiel gut” czy „Dr. Toy” nie tylko nic nie mówi, ale nawet z niczym konkretnym się nie kojarzy. 

 

Kto nagradza zabawki?

 

Wiele organizacji zajmujących się testowaniem i opiniowaniem zabawek zostało założonych przez wybitnych pedagogów, specjalistów w różnych dziedzinach lub pasjonatów, którzy opierając się na swoim doświadczeniu wybierają zabawki najlepiej spełniające wyznaczone przez nich kryteria. Inne z kolei stowarzyszenia stworzone zostały przez zwykłych konsumentów, którzy spośród ogromnej ilości produktów dla dzieci postanowili na własną rękę wyłonić te najbardziej ich zdaniem wartościowe.

Osoby testujące i kryteria mogą być zatem rozmaite, wspólna dla wszystkich jest chęć wyróżnienia zabawek bezpiecznych dla dziecka, dbających o jego rozwój i przede wszystkim zapewniających mu dobrą zabawę.

 

Jakie są najbardziej znane nagrody przyznawane zabawkom?

 

Organizacje recenzujące zabawki najczęściej ograniczają się do rynku produktów dostępnych na terenie własnego kraju. Są więc nagrody japońskie, kanadyjskie, belgijskie, a nawet tajskie, jednakże do najbardziej liczących się należą te przyznawane przez organizacje testujące zabawki dostępne na najbardziej wymagających rynkach zabawek świata, czyli niemieckim, amerykańskim i brytyjskim.

 

Niemieckie wyróżnienie "Spiel gut" przyznawane jest od roku 1954, kiedy to grupa wychowawców, psychologów, lekarzy, techników, projektantów, chemików, elektroników i... rodziców postanowiła niezależnie testować i oceniać dostępne na rynku zabawki. Przy próbach pod uwagę brane są m.in. jakość i trwałość zabawki, bezpieczeństwo dziecka, dostosowanie do sugerowanej grupy wiekowej oraz wartość zabawy, jaką zapewnia badany produkt. Logo „Spiel gut” widnieje na wielu produktach niemieckich firm Selecta (np. drewnianej nawlekance Gąsienicy) oraz Grimm’s (np. drewnianych puzzlach Oko).

 

Niemiecka „Kinderspiel des Jahres” to największa międzynarodowa nagroda dla gier planszowych dla dzieci. Przy wyborze zwycięzców jury złożone z niemieckich recenzentów bierze pod uwagę przede wszystkim oryginalność pomysłu, klarowność zasad, funkcjonalność projektu i wygląd poszczególnych elementów gry. Jednym ze zwycięzców została znakomita gra „Czarny pirat” niemieckiej firmy Haba. Oprócz otrzymania samego tytułu „Gry roku” dużym wyróżnieniem jest także przyznawana przez jury rekomendacja, którą poszczycić się może np. gra „Monte Rolla” firmy Selecta.

 

Dr. Toy, czyli doktor Stevanne Auerbach jest jednym z najbardziej cenionych światowych ekspertów w zakresie produktów dla dzieci. Prowadzony przez nią amerykaoski serwis www.drtoy.com co roku wybiera i nagradza 100 najlepszych zabawek. Oznaczone są one specjalną etykietką Dr Toy gwarantującą najwyższą wartośd pedagogiczną zabawki polegającą na wielostronnym wspieraniu rozwoju dziecka. Do laureatów tej nagrody należy m.in. drewniana układanka „Małe zwierzątka” firmy Selecta.

 

Brytyjska nagroda „Practical Pre-School Award” przyznawana jest w wielu kategoriach, w tym także „Zabawki i gry”. Każdy produkt testowany jest zarówno przez ekspertów jak i przez dzieci pod kątem jakości, wartości pedagogicznej, ceny, a także zainteresowania, jakie wzbudza w dziecku na początku i na koocu próby. W zależności od ilości uzyskanych w czasie testu punktów zabawka może zdobyd złoty, srebrny lub brązowy medal. Wyróżnione tą nagrodą zostały m.in. drewniane Klocki Fantazyjne firmy Haba oraz drewniane cysterna i ciężarówka firmy Plan Toys.

 

Jaki jest cel przyznawania nagród zabawkom?

 

Organizacje testujące zabawki deklarują najczęściej działalnośd non-profit i całkowitą niezależnośd od producentów zabawek. Za swój główny cel stawiają zatem nie korzyści z promowania produktów danej firmy, a w pełni obiektywną ocenę dostępnych w sklepach zabawek i wyróżnienie tych, które z pełnym przekonaniem można dad do ręki własnym dzieciom. Logo nagrody umieszczone na zabawce ma gwarantowad kupującym, że wybierają produkt sprawdzony i polecany przez specjalistów. W podejmowaniu decyzji warto więc wziąd pod uwagę wskazówki osób naprawdę znających się na zabawkach. Rzetelną informację na temat przyznanego zabawkom wyróżnienia „Spiel gut” można znaleźd tutaj.

 

 

 

Artykuł przygotowany przez www.drewniaczek.eu

CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJANie przeocz żadnej
ważnej wiadomości!
Zapisz się już dziś!

Partner