CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJA

Dylematy młodej Mamy

Dylematy młodej Mamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dylematy młodej Mamy-jak radzić sobie z krytyką?
Młoda Mama musi stawić czoła nie tylko nowym obowiązkom ale też pierwszej krytyce. Ponieważ nikt nie rodzi się z umiejętnością opieki nad noworodkiem natura wyposażyła kobiety w cudowny instynkt macierzyński, który ma pomóc początkującej Mamie sprostać wyzwaniom, jakie niesie za sobą rodzicielstwo. I najczęściej skutecznie pomaga, dlatego powinnyśmy mu zaufać- przecież „życzliwe” rady nie zawsze są życzliwe a już na pewno nie muszą być cenne ani trafione. Jak radzić sobie z krytyką?
 

Krytyka pojawia się zawsze, jest jakby wpisana w blaski i cienie macierzyństwa-prędzej czy później ktoś przedstawi swój odmienny od naszego punkt widzenia tym samym podważając nasz autorytet. Niestety według większości ludzi młoda mama zawsze źle lub niedostatecznie dobrze opiekuje się dzieckiem… O ile krytyczne rady i porady osób z rodziny jesteśmy w stanie przyjąć do wiadomości o tyle trudniej jest zaakceptować „wtrącanie się” obcych. Jak reagować na tą często drażliwą dla nas próbę ingerencji na nasz sposób opieki nad dzieckiem? No cóż, musimy pogodzić się z faktem, że zawsze znajdzie się ktoś z innym pomysłem na ubranie, pielęgnację, sposób noszenia czy też wychowywanie naszego dziecka. Ale nie możemy pozwolić by ta krytyka miała wpływ na nasz sposób opieki i pielęgnacji malucha ani naszą samoocenę. To, że ktoś inaczej ubrałby dziecko nie oznacza wcale że coś zrobiłyśmy źle. Zamiast tłumaczyć się lub spierać o słuszność racji prościej jest wysłuchać i … zapomnieć.
 

Do najczęstszych „błędów” wytykanych młodym mamom należą te związane z odpowiednim do pogody ubraniem dziecka:
- zimne rączki i nóżki. To, że dziecko ma stópki i rączki chłodniejsze od reszty ciała nie musi oznaczać, że jest mu zimno. U niemowląt to oznaka niedojrzałości układu krążenia. Lepszym wyznacznikiem ciepłoty ciała naszego dziecka jest karczek i ramionka.
- kichanie. Kilka kichnięć nie oznacza jeszcze przemarznięcia czy przeziębienia jeżeli nie towarzyszą temu inne, niepokojące objawy. Często kichanie to sposób na oczyszczenie noska. Czasami może też być reakcją na promienie słoneczne.
- czkawka. Czkawka u dziecka wcale nie musi być oznaką że jest mu zimno. Najczęściej jest skutkiem połknięcia przez dziecko powietrza np. podczas zabawy, karmienia/pojenia, głużenia czy ssania smoczka. Czasami ma związek z mokrą pieluszką, więc warto sprawdzić tą ewentualność. Faktem jest też, że niektóre maluszki mają czkawkę częściej niż inne.
 

Skutkiem potraktowania wymienionych wyżej oznak jako wytycznych do cieplejszego ubrania malucha może być sprzyjające infekcjom przegrzanie dziecka, które jest równie niebezpieczne jak niedostateczne ubranie. Dlatego powinnyśmy opierać się przede wszystkim na własnej intuicji i swoich odczuciach i zamiast bezkrytycznie słuchać obcych wsłuchać się w potrzeby naszego dziecka.

Nasza pociecha sama swoim niezadowoleniem lub płaczem okaże nam że jest jej np. za zimno.
Musimy tylko dać sobie szansę na naukę reakcji i potrzeb naszego dziecka.


autor:
Anna Dragańska vel Dragan-Tomczak

 

CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJANie przeocz żadnej
ważnej wiadomości!
Zapisz się już dziś!

Partner