CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJA

Spacer-ważny rodzinny rytuał

Spacer-ważny rodzinny rytuał

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spacery z dzieckiem powinny należeć do codziennego rytuału. Dlaczego? Ponieważ przynoszą wiele korzyści nie tylko dziecku, ale również mamie czy też obojgu rodzicom, jeżeli na spacer wybiera się cała rodzina.
 

Spacer to źródło nie tylko przyjemności dla dziecka-to okazja bodźcowego oddziaływania na wszystkie jego zmysły oraz stymulowania prawidłowego rozwoju. Nawet, jeżeli maluszek początkowo przesypia większość spacerów, jego skóra czy układ oddechowy mają szanse odbierać bodźce zewnętrzne zapewniające ich stymulację. Ten pełen korzyści spacer może być również przyjemnością mamy czy też obojga rodziców. Warto wykorzystać ten czas z korzyścią dla siebie. Moment gdy dziecko śpi-a tak najczęściej spędza pierwsze spacery większość niemowląt- to dobry czas na wyciszenie, relaks na świeżym powietrzu, telefon do znajomych czy spokojną pogawędkę przez telefon z przyjaciółką, czyli to wszystko co jest możliwe do wykonania poza domem a czego nie udało się zrobić w domu, zwłaszcza wtedy, gdy maluch nie chce spać w ciągu dnia w domu uniemożliwiając skupienie się nawet na prostej rozmowie przez telefon. Dobrze jest mieć ze sobą kartkę i długopis- można będzie zapisać np. listę zakupów czy rzeczy do zrobienia a nawet spróbować zorganizować czy zaplanować sobie kolejny dzień. 
 

Taka chwila relaksu np. nad czasopismem czy książką, czasem śniadanie na świeżym powietrzu a innym razem udana, nieprzerywana rozmowa przez telefon pomogą odprężyć się mamie i zrównoważyć trudy codziennej opieki nad dzieckiem. Dla obojga spacerujących z dzieckiem rodziców to doskonały czas na bycie razem, zaległe rozmowy a także źródło nowych tematów do rozmów. Gdy dziecko zaczyna bardziej aktywnie uczestniczyć w spacerze i interesować się rzeczywistością, nadarza się wyjątkowa okazja dla malucha do przyglądania się obojgu rodzicom naraz. Te radosne, odwzajemniane uśmiechy nie tylko sprawią wszystkim frajdę, ale też pomogą pielęgnować i wzmacniać więzi rodzinne.
 

Czas, gdy pociecha zaczyna się interesować tym wszystkim, co znajduje się poza wózkiem warto jest wykorzystać dając dziecku jak najwięcej okazji do poznawania otoczenia- pokazywanie mu samochodów, drzew, ludzi, innych dzieci itd. również może być zacieśniającą więzi przyjemną zabawą dla wszystkich. Ważne by nie przesadzić i nie zamieniać każdego spaceru w aktywne, naukowe obserwacje- by spacer przynosił korzyści dziecku i rodzicom musi przede wszystkim sprawiać im przyjemność.


autor:
Anna Dragańska vel Dragan-Tomczak

 

 

CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJANie przeocz żadnej
ważnej wiadomości!
Zapisz się już dziś!

Partner