CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJA

W co się bawić z maluszkiem?

W co się bawić z maluszkiem?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Idzie rak nieborak, czyli w co się bawić z maluszkiem?
Zanim nasze niemowlę stanie się radosnym bobaskiem samodzielnie potrząsającym grzechotką i wskazującym gdzie mama ma oczko lub nosek upłynie trochę czasu, który jednak nie musi a nawet nie powinien być pozbawiony zabawy.
Ale jak bawić się z takim maleństwem? Przede wszystkim mądrze, ufając intuicji i sięgając po sprawdzone sposoby naszych mam i babć wzbogacając je o współczesną wiedzę na temat rozwoju dzieci. Idzie rak nieborak, kosi kosi łapki czy patataj itp. to sprawdzone pomysły na pierwsze rozrywki. W pierwszych zabawach chodzi przede wszystkim o czuły, pełen radości kontakt słowny i fizyczny , stymulujący rozwój społeczny, motoryczny i umysłowy naszej pociechy poprzez wpływanie na jego zmysły słuchu, wzroku, węchu, smaku czy dotyku.
 

 

Oto kilka pomysłów i wskazówek, które pomogą nam w prowadzeniu zabaw kształcących z naszą pociechą:
-zawieszenie w zasięgu wzroku dzidziusia przedmiotów, które pobudzą jego wyobraźnię np. w kontrastowej kolorystyce. Dzieci uwielbiają ruchome karuzele, ale absorbującą dziecko zawieszkę można wykonać samodzielnie z kolorowych papierów lub materiału. Wystarczy od czasu do czasu poruszyć taką zabawką by dać maluszkowi okazję do nauki poprzez zabawę i zapewniając mu przyjemne dla niego zajęcie.


-inne ruchome przedmioty do obserwowania, np.bańki mydlane, wiatraczek za oknem itp.
-obserwacja przedmiotów nieruchomych, czyli wpatrywanie się w konkretny przedmiot przez dłuższy czas nie jest czasem straconym a czasem nauki dla naszego maleństwa. Figury geometryczne czy czarno-białe rysunki twarzy to na początku duża rozrywka dla małego obserwatora.


-lustra, czyli magiczny, stale zmieniający się obraz, który może zawisnąć np. nad miejscem do przewijania. (Należy pamiętać o bezpieczeństwie i nie używać luster szklanych, wybierając lustra bezpieczne lub specjalne dla dzieci)
-świat, czyli ciekawa, zmieniająca się zabawa w codzienne poznawanie otoczenia. Pokazujmy naszym maluszkom drzewa, ludzi, widok za oknem, wodę w fontannie itp., zmieniajmy często punkt obserwacji dziecku by mogło podziwiać otoczenie z różnych stron i pod różnym kątem.


-grzechotki i przedmioty wydające dźwięki. Zanim maluch nauczy się nimi bawić sami bawmy się nimi przy dziecku.


-dotykanie, masaż, łaskotanie, głaskanie, całowanie, czyli ulubiona pierwsza zabawa większości niemowląt wywołująca spontaniczny uśmiech na ich buziach.


-zabawki i przedmioty o urozmaiconej strukturze np. pluszowy miś, szorstkowłosy piesek, gumowa piłeczka, jedwabna poduszeczka, brzęczące korale mamy, szeleszcząca folia itp. Podawajmy dziecku do chwytania różne przedmioty by mogło manipulować rączkami lub kładźmy je z boku, gdy dziecko nauczy się już samo chwytać przedmioty (na początku maluch nie potrafi złapać przedmiotów znajdujących się na wprost jego twarzy). Nawet, jeżeli są to przypadkowe, pierwsze próby chwytania nie zrażajmy się.

 


Starając się urozmaicać czas naszym dzieciom, obserwujmy je-co sprawia im największą frajdę, która zabawa najmniej im odpowiada- i z tych obserwacji czerpmy wiedzę na kolejne zabawy. Niech do dziecka należy decyzja, kiedy zabawa ma się zakończyć- jeżeli stanie się kapryśne i marudne to znak, że czas na zmianę lub odpoczynek. Pozwólmy mu wtedy na przerwę, by pełne radości z przyjemnością chciało się znowu z nami bawić.


 

autor:
Anna Dragańska vel Dragan-Tomczak

 

 

CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJANie przeocz żadnej
ważnej wiadomości!
Zapisz się już dziś!

Partner