CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJA

Maluch ciągle płacze

Maluch ciągle płacze

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Płacz stanowi pewną formę komunikacji dziecka z rodzicami. Tak informuje ono o potrzebach i nastroju oraz o doznawanych dolegliwościach. Przyczyny płaczu mają podłoże psychiczne oraz somatyczne. Gdy dziecko przeżywa lęk na pewno będzie płakało. Taki lęk może się pojawić w przypadku braku opiekunów blisko dziecka czy przeżywania przez dziecko uczucia strachu lub obaw. Jest też wyrazem poczucia braku bezpieczeństwa, uczucia zagrożenia. Dziecko pozostawione samo sobie, gdy nagle przebudzi się ze snu zaczyna głośno płakać. Trzeba wtedy szybko je pocieszyć, przytulić czy nakarmić, gdy jest głodne. Dla dziecka ważne jest by miało duże poczucie bezpieczeństwa, bowiem każda sytuacja, zwłaszcza nowa, gdy jest niezrozumiana przez dziecko albo, gdy jest w zły sposób przeżywana może doprowadzić do panicznego strachu. Małe dziecko, gdy czuje się osamotnione czy skrzywdzone wyraża swoją dezaprobatę w formie głośnego krzyku czy donośnego płaczu. Ustalenie przyczyn płaczu niemowlaka jest bardzo ważną sprawą.

 

Dziecko przeważnie płacze, gdy jest głodne, ma pełną pieluchę, jest zmęczone, pojawi się kolka a także, kiedy jest przemęczone, odczuwa uczucie nudy, boli go brzuszek lub coś go uwiera, gdy jest zmarznięte albo przegrzane, gdy odczuwa lęk, przestraszyło się czy też, gdy jest ono chore. Bardzo częstą przyczyna płaczu są bóle brzucha u maluchów. Jedynie u 10% stwierdza się jakąś określoną organiczną przyczynę. Bardzo często płacz jest reakcją na stres. Dzieci wtedy narzekają na bóle w okolicy pępka. Takie bóle mogą trwać nawet do kilku godzin. Przy bólach brzucha pojawia się bladość oraz nudności a także bóle głowy a temperatura ciała może ulec podniesieniu.

 

Gdy bóle są umiejscowione nietypowo to trzeba się zastanowić czy ich powodem nie jest: robaczyca, nieżyt żołądka, wrzody żołądka i dwunastnicy oraz kamica nerkowa czy żółciowa a nawet zapalenie otrzewnej, zapalenie trzustki czy zapalenie wyrostka robaczkowego albo przejściowa niedrożność jelit. Czasem bóle brzucha są wynikiem innych chorób, jakie się toczą w organizmie takich jak: zapalenie płuc czy padaczka. Rodzice powinni reagować na płacz niemowlaka. Trzeba to robić jednak w spokoju. W każdym razie warto w przypadku niedającego się wyjaśnić płaczu dziecka skontaktować się z lekarzem.
 

 

 

autor:

Lek. med. Agnieszka Szczepanik

 

 

CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJANie przeocz żadnej
ważnej wiadomości!
Zapisz się już dziś!

Partner