CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJA

Bóle brzucha

Bóle brzucha

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skargi dziecka na ból brzucha są dość częste. Czynniki, jakie je wywołują to najczęściej stres.
Bóle brzucha według Barra dzieli się na: czynnościowymi takie jak kolka, powstałe na skutek zaparć stolca, z powodu nietolerancji laktozy i bóle związane z cyklem menstruacyjnym oraz na bóle psychogenne i bóle organicznymi. Bóle psychogenne są uwarunkowane złymi czynnikami środowiskowymi, takimi jak „toksyczna rodzina” czy szkoła. Bóle organicznymi powstają na skutek istniejących chorób somatycznych oraz gdy są zakażenia jelitowe spowodowane przez Gardia-lamblia a także Yersinia enterocolitica, w trakcie przewlekłych stanów zapalnych w obrębie żołądka i dwunastnicy, w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, gdy są problemy ginekologiczne, zespół dziecka maltretowanego i zespół dziecka wykorzystywanego seksualnie. Bólom towarzyszyć może bladość, nudności oraz bóle głowy.
 

 

Rozpoznanie powinno opierać się na wynikach przeprowadzonych badań, a nie jedynie na wykluczeniu innych przyczyn bólów brzucha. Główne badania diagnostyczne to: wywiad chorobowy i próby określenia przyczyny bólu.

 

Ważne jest określenie charakteru dolegliwości oraz czasu występowania, nasilenie, lokalizacja, promieniowanie, czy ból ma związek z przyjmowaniem posiłków, z przeżywanym stresem, czy jest na skutek błędu dietetycznego, zatrucia, czy na skutek urazu. Istotne jest czy jest to objaw izolowany, czy występują także inne dolegliwości.

 

Trzeba wykonać badanie: przedmiotowe, per rectum, laboratoryjne: OB., morfologia krwi z rozmazem, oraz stężenie bilirubiny, ALAT i amylazy we krwi, badanie moczu ogólne i posiew, badanie kału parazytologiczne, USG jamy brzusznej, badanie psychologiczne. Leczenie powinno być prowadzone w oparciu o postawioną diagnozę medyczną.

 

 

autor:
Lek.med.Agnieszka Szczepanik


 

CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJANie przeocz żadnej
ważnej wiadomości!
Zapisz się już dziś!

Partner