CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJA

Alergie u dzieci

Alergie u dzieci

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Niektóre osoby reagują w sposób patologiczny na styczność z substancjami, które nie wywołują jakiejkolwiek dającej się zauważyć reakcji immunologicznej u innych osób. Zmienioną odczynowość, która charakteryzuje się nadwrażliwością na dany antygen określa się, jako alergia. Antygen, który wyzwala reakcję immunologiczną określa się, jako alergen. Alergenami mogą być kompletne antygeny białkowe takie jak: mleko czy białko jaja kurzego, białka bakteryjne oraz wirusowe i pasożytnicze. Znane są także antygeny niepełne takie jak: hapteny, czyli różne leki oraz pokarmy niebiałkowe oraz kosmetyki czy środku piorące.
 

 Działanie alergenów polega na tym, iż wnikają one do organizmu drogą wziewną lub pokarmowa albo przez skórę. Od osobniczej predyspozycji zależy czy zaatakowane zostaną: oskrzela, przewód pokarmowy lub skóra. Mediatory reakcji alergicznej powodują rozszerzenie drobnych naczyń, zwiększenie przepuszczalności naczyń i obrzęk. Następuje też skurcz gładkich mięśni i zwiększone wydzielanie śluzu.
  

Rozpoznanie alergii opiera się na dokładnie przeprowadzonym wywiadzie i wykazaniu, iż dana osoba jest nadwrażliwa na alergen. W tym celu warto przeprowadzić test ekspozycji. Natomiast, gdy wyłączy się dany alergen ze środowiska chorego warto przeprowadzić test eliminacji. Pomocne są także testy skórne. Testy alergiczne należy wykonywać bardzo ostrożnie. Należy mieć wtedy przy sobie zestaw leków przeciwwstrząsowych. Ważne jest zwalczanie objawów choroby. W leczeniu stosuje się leki o działaniu przeciwhistaminowym, leki, jakie uszczelniają naczynia oraz leki działające objawowo takie jak: przeciwskurczowe i uspokajające oraz działające na krążenie. Głównie jednak powinno to być usunięcie alergenu ze środowiska i z diety chorego.

 

autor:
Lek.med. Agnieszka Szczepanik


 

CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJANie przeocz żadnej
ważnej wiadomości!
Zapisz się już dziś!

Partner