CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJA

Drgawki gorączkowe u dzieci

Drgawki gorączkowe u dzieci

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Drgawki gorączkowe są bardzo częste u dzieci w wieku pomiędzy 6 miesiącem życia a 3 rokiem życia. Pojawiają się one w przebiegu zakażenia a najczęściej występują na szczycie temperatury. Zazwyczaj obejmują one całe ciało dziecka i trwają przez okres od kilku do kilkunastu minut. Istnieje rodzinna skłonność do drgawek.
Przeważnie drgawki gorączkowe występują nagle oraz mają one dramatyczny przebieg i bardzo niekorzystny wpływ na funkcjonowanie dziecka i jego rodziny. Szczególnie pierwszy napad, jaki występuje u zupełnie zdrowego dziecka, powoduje największy niepokój opiekunów. Drgawki gorączkowe to ważne zagadnienie, także ze względów epidemiologicznych -bowiem u około 2-5% dzieci wystąpił przynajmniej jeden napad drgawek w życiu.
 

 

U wszystkich dzieci do 12 miesiąca życia, u jakich w trakcie gorączki wystąpił napad drgawek, trzeba wykonać nakłucie lędźwiowe celem wykluczenia zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Zabieg ten powinno się także rozważyć u dzieci, które mają 12-18 miesięcy. Po 18 miesiącu życia nie ma już wskazań do wykonania rutynowego nakłucia lędźwiowego, oprócz przypadku, gdy stwierdzono objawy oponowe albo inne zmiany, jakie sugerują zakażenie ośrodkowego układu nerwowego czy też, gdy dziecko otrzymało uprzednio antybiotyk. Wynik badania EEG, jaki jest wykonany po pierwszym napadzie drgawek gorączkowych prostych nie jest istotną informacją diagnostyczną i nie umożliwia określenia, u jakich dzieci dojdzie do kolejnych napadów drgawek gorączkowych albo do wystąpienia padaczki. Podstawowe badania biochemiczne krwi trzeba wykonać, gdy w wywiadzie albo na podstawie badania fizykalnego posiada się informacje, jakie wskazują na występowanie zaburzeń głównych parametrów. Zasadniczym wskazaniem do oceny stężenia glukozy w surowicy stanowią utrzymujące się po przebytym napadzie zaburzenia przytomności.
 

 

Wynik badania morfologii krwi jest pomocny w celu ustalenia przyczyn gorączki, szczególnie u dzieci do 2 roku życia. Z drgawkami gorączkowymi związane są dwa poważne zagrożenia: ryzyko rozwoju padaczki a także nawrotów drgawek gorączkowych.
W drgawkach łagodnych zazwyczaj stosuje się preparat Luminal w czasie istniejącego zakażenia i jednoczesne podawanie salicylanów. Gdy charakter drgawek jest „złośliwy” to należy zacząć na stałe podawanie barbituranów pod nadzorem obrazu EEG.
 

 

autor:
Lek.med.Agnieszka Szczepanik

 

 Bibliografia:   

A. Papierkowski, Choroby wieku rozwojowego, PZWL Warszawa 1987, str.364-365
Zalecenia Polskiego Towarzystwa Neurologów Dziecięcych dotyczące postępowania diagnostycznego i terapeutycznego u dzieci z drgawkami gorączkowymi. Neur. Dziec., 1997; 6: 95
A. Papierkowski, Choroby wieku rozwojowego, PZWL Warszawa 1987, str.364-365 

CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJANie przeocz żadnej
ważnej wiadomości!
Zapisz się już dziś!

Partner