CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJA

Objawy chorób nerek

Objawy chorób nerek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Główne choroby nerek to zakażenie układu moczowego, zapalenie pęcherza moczowego czy odmiedniczkowe zapalenie nerek. Często też występują choroby kłębków nerkowych oraz zespół nerczycowy. Gdy wydzielanie moczu ustaje całkowicie lub jest bardzo upośledzone to rozpoznaje się niewydolność nerek. Inne choroby to kamica układu moczowego a nawet nowotwory układu moczowego.


Zakażenie układu moczowego związane jest z wtargnięciem bakterii do okolic układu moczowego. Najczęściej są to bakterie Gram-ujemne. Za 75-85% zakażeń układu moczowego odpowiada Escherichia coli. Inne bakterie z Gram-ujemnych to: Proteus czy Klebsiella a z Gram –dodatnich Enterococcus czy Staphylococcus albus.Czynniki sprzyjające zakażeniu to nieodpowiednia higiena krocza, czy wrodzony defekt błony śluzowej pęcherza w zakresie działania ochronnego. Obraz kliniczny to od bezobjawowego bakteriomoczu po bezobjawowy ropomocz. W zapaleniu pęcherza moczowego może wystąpić bolesne parcie na mocz, częstomocz czy pieczenie w czasie mikcji mogą także się pojawić bóle w końcowej fazie przy oddawaniu moczu. Czasem pojawiają się bóle brzucha. W odmiedniczkowym zapaleniu nerek może wystąpić gorączka, biegunka, czy nawet wymioty. Mocz miewa przykry zapach i jest mętny. W zapaleniu kłębkowym nerek typowe zmiany w moczu to: skąpomocz oraz krwiomocz, białkomocz a także wałeczkomocz. Mogą też wystąpić obrzęki i pojawić się nadciśnienie. W kamicy nerkowej w zależności od wielkości kamienia i od umiejscowienia się tego kamienia występują objawy kolki nerkowej takie jak ból w rzucie moczowodu, jaki promieniuje do pachwiny. Towarzyszy temu parcie na mocz oraz nudności. Może dojść do krwiomoczu.

 

 Są tez objawy nietypowe takie jak bóle brzucha. W przypadku nowotworów takich jak Guz Wilmsa może dojść do powiększenia się obwodu brzucha oraz pojawiania się wyczuwalnego guza. Mogą też pojawić się bóle brzucha. Krwiomocz pojawia się, gdy cały proces nowotworowy przechodzi na miedniczkę nerkową. W mięsaku groniastym objawem guza jest ból przy mikcji oraz występujący częstomocz i parcie na mocz.


 

autor:
Lek.med.Agnieszka Szczepanik

 

Bibliografia: A. Papierkowski, Choroby wieku rozwojowego, PZWL Warszawa 1987, str.300

 

CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJANie przeocz żadnej
ważnej wiadomości!
Zapisz się już dziś!

Partner