CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJA

Wpływ bakterii na zdrowie dziecka

Wpływ bakterii na zdrowie dziecka 

 

 

 

 

 

 

 

Choroby bakteryjne są wywoływane u dzieci przez bakterie Gram-dodatnie oraz Gram-ujemne. Zakażenia powodowane przez bakterie Gram –dodatnie to zakażenia paciorkowcowe, gronkowcowe. Zakażenia paciorkowcowe następuje na skutek kontaktu z nosicielem albo z chorym. Często chorują dzieci w wieku powyżej lat 3. Do grupy tej zalicza się choroby takie jak: zapalenie gardła, zatok, oskrzeli i płuc, wszelkie postacie skórne, zapalenie węzłów chłonnych, ostre zakażenia pokarmowe, posocznicę zakażenia, jakie obejmują narządy, czyli oczu, kości płonice, róże.


Gdy choroby są nieleczone to wtedy po okresie 2-3 tygodni mogą pojawić się powikłania. Może dojść do zapalenie mięśnia sercowego czy zapalenie nerek lub gorączka reumatyczna.
Płonica jest spowodowana przez paciorkowca z grupy A beta –hemolizujacego. Głównym objawem jest wysypka drobnoplamista na twarzy, na tułowiu oraz na skórze kończyn po stronie zginaczy. Język jest obłożony nalotem po kilku dniach jest „malinowy”.
Róża zaś jest to choroba, jaka w zależności od zmian na skórze ma postać wędrującą, pęcherzykową lub martwiczą. Groźne dla dziecka jest zakażenie paciorkowcowe pod postacią paciorkowcowego zapalenia opon mózgowych u noworodków a także zapalenie paciorkowcowe płuc.


Zapalenie gronkowcowe jest spowodowane przez gronkowca złocistego, skórnego i saprofitycznego. Gronkowiec powoduje stany zapalne skóry oraz błon śluzowych a także wszystkich narządów wewnętrznych. Powoduje także posocznicę oraz wstrząs toksyczny i zatrucie pokarmowe.
Do zakażeń wywołanych przez bakterie Gram-ujemne zalicza się salmonellozę, czerwonkę bakteryjna a także biegunki i cholerę. Krztusiec i bruceloza to także choroby wywołane przez bakterie Gram-ujemne.
Pojawia się pytanie jak się przed bakteriami uchronić? Przede wszystkim należy dbać o higienę całego ciała i dobrze się odżywiać. W przypadku chorób ważne jest mieć dobrą odporność na wszelkie zarazki i nie mieć kontaktu z nosicielem zarazka czy ze źródłem zarazków. Ważne jest by się uodpornić na choroby, co można uzyskać przez szczepienie dziecka zgodnie z kalendarzem szczepień.
 

 

 

autor:

Lek.med. Agnieszka Szczepanik

 

CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJANie przeocz żadnej
ważnej wiadomości!
Zapisz się już dziś!

Partner