CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJA

Zimowe podróże przyszłej mamy

Zimowe podróże przyszłej mamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Choć białe szaleństwo na nartach będziesz musiała odłożyć na przyszłe lata, to na ogół nie ma przeciwwskazań, żeby wybrać się w zimową podróż samochodem, pociągiem czy nawet samolotem. 

Na podróże najlepszy jest II trymestr. Wtedy kobieta ma najczęściej za sobą dolegliwości pierwszych trzech miesięcy, a brzuszek nie jest jeszcze tak duży, jak w ostatnim okresie ciąży. Oczywiście, jeśli czujesz się dobrze, każdy moment ciąży jest odpowiedni na podróż. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach.

Przed każdą dłuższą podróżą najlepiej zasięgnij rady lekarza, który zbada Cię i doradzi jak dbać o siebie w czasie podróży. Poszukaj też informacji o najbliższym szpitalu. Przyda się, jeśli nagle poczujesz się gorzej. Nie zapomnij zabrać ze sobą ostatnich badań (ważna jest zwłaszcza grupa krwi), karty ciąży i legitymacji ubezpieczeniowej, a jeśli wyjeżdżasz za granicę, konieczne będzie dodatkowe ubezpieczenie.

Gdzie pojechać?

Jeśli brakuje nam śniegu i mrozu, trzaskającego za oknem (niestety ostatnio stały się towarem deficytowym), to najodpowiedniejsze będzie południe Polski. Zimowe spacery w górskiej scenerii, a potem kubek gorącej herbaty przed kominkiem pozwolą ci zrelaksować się przed trudami porodu. Wybierz jednak góry do wysokości 2500 m n.p.m. Rejony wysokogórskie nie są polecane dla ciężarnych ze względu na rzadsze powietrze i ciśnienie, które może uszkodzić kształtujący się mały organizm. Miłośniczkom cieplejszych klimatów polecamy podróż do Egiptu czy Tunezji. Zimą nie jest tam, tak gorąco, jak w sezonie letnim, a bogata oferta biur podróży pozwala wybrać najlepsza ofertę. Lepiej jednak uważać z egzotycznymi podróżami w ciąży, ze względu na niebezpieczeństwo różnych chorób, które mogą zagrażać dziecku. Bardzo niebezpieczna jest zwłaszcza malaria, dlatego unikaj krajów o wysokim ryzyku zarażenia się tą chorobą. Pamiętaj, że wielu antybiotyków czy szczepionek nie można stosować w czasie ciąży. Odradzamy jednak nurkowanie. Nie ma wystarczającej ilości badań, potwierdzających bezpieczeństwo tej formy aktywności.


Samochód

Podróż samochodem często trwa długo. Siedzenie w jednej pozycji przez dłuższy czas może spowodować problemy z krążeniem, a nawet zakrzepy. Podróżując samochodem rób częste przerwy, nawet co dwie godziny. Wyjdź z samochodu i przejdź się. To wydłuży czas podróży, ale zapewni Tobie i dziecku niezbędny komfort jazdy. Zadbaj również o swoje bezpieczeństwo. Na rynku dostępne są specjalne adaptery, przeprowadzające pasy bezpieczeństwa pod brzuszkiem. W przypadku nawet drobnej stłuczki, zaciskający się na brzuchu pas może spowodować poważne uszkodzenia dziecka, prowadzące nawet do przedwczesnego porodu czy śmierci. Obecnie najciekawszym produktem na rynkujest adapter firmy Clippasafe, pozwalający przyszłej mamie podróżować zarówno w spódnicy, jak i w sukience. Może również w ten sposób bezpiecznie prowadzić samochód.

Podczas podróży autem problemem może być... ogrzewanie. Wysiadając z nagrzanego auta narażasz siebie i dziecko na szok termiczny. Różnica temperatur może wynosić nawet ponad 20 stopni, co w przypadku częstych przerw może prowadzić do przeziębienia czy infekcji gardła. Pamiętaj, że każda infekcja w ciąży jest potencjalnie niebezpieczna dla dziecka, dlatego lepiej ich unikać. W samochodzie po prostu zmniejsz ogrzewanie i załóż kurtkę. Zabierz ze sobą również butelkę dużą butelkę wody mineralnej i termos z gorącą herbatą.

Samolot

Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do podróży powietrznych, jednak większość linii lotniczych nie chce zabierać mam w zaawansowanej ciąży (powyżej 32-35 tygodnia). Jednak przed każdą taką podróżą należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem. Każda linia lotnicza ma swoje przepisy, dotyczące przewożenia kobiet w ciąży, dlatego przy rezerwacji biletów zapytaj, czy wymagane są jakieś dodatkowe zaświadczenia czy inne dokumenty. Poproś o miejsce w środkowej części kabiny, gdzie turbulencje są mniej odczuwalne. Dobrze jest też siedzieć tak, abyś mogła swobodnie wyjść czy rozprostować nogi. Dłuższa podróż samolotem również grozi zakrzepami, dlatego często chodź po pokładzie, rozciągnij się. Pij dużo płynów, bo powietrze w samolotach jest bardzo suche. Dowiedz się również jakiej pomocy lekarskiej możesz oczekiwać na pokładzie samolotu. W wielu portach lotniczych kobieta ciężarna zwolniona jest z przejścia przez bramkę do wykrywania metali, jednak badania nie potwierdzają jej wpływu na dziecko, więc możesz bez obaw przez nią przejść.

Pociąg

To najbezpieczniejsza forma podróżowania w ciąży, niezależnie od stopnia jej zaawansowania. Pozwala na dużą swobodę ruchów, wybieraj jednak przedziały dla niepalących ze względu na dużą szkodliwość dymu nikotynowego dla rozwijającego się maleństwa.

Ciąża to stan wyjątkowy, jednak nie jest chorobą, dlatego nie musisz na 9 miesięcy zamykać się w domu. Oczywiście, jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań do dłuższych podróży. Romantyczny weekend we dwoje w górskiej chacie czy relaks w basenach egipskiego kurortu będę niezapomnianym wspomnieniem z okresu ciąży, a Ty nabierzesz sił przed wyzwaniem, jakim jest poród i macierzyństwo.
 

 

 

źródło:otopr.pl 

CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJANie przeocz żadnej
ważnej wiadomości!
Zapisz się już dziś!

Partner