CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJA

Do kiedy karmić piersią?

Do kiedy karmić piersią?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karmienie piersią wpływa na powstanie więzi pomiędzy matką a jej dzieckiem. Ma to bardzo duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. Gdy dziecko się urodzi to już w szpitalu ważne jest karmienie piersią i umieszczenie niemowlaka z matką w tak zwanym „rooming in,” czyli gdy matka i dziecko są w jednej sali. Stwarza to, bowiem możliwość kontaktu emocjonalnego przez cały czas.

 

Zaraz po porodzie w okresie pierwszego miesiąca noworodek powinien być karmiony „na żądanie”. Daje to optymalną możliwość pozwalającą dziecku na jeść się wtedy, gdy nie śpi i gdy odczuwa głód. Ważne jest by noworodek tuż po urodzeniu miał sprawdzoną drożność przełyku przy pomocy miękkiego cewnika. Istotne jest także by w szpitalu pielęgniarka asystowała matce przy próbach karmienia. Powinna wyjaśnić matce fizjologię karmienia i pomagać w masowaniu obrzmiałych gruczołów piersiowych. Matka powinna wiedzieć, iż około 4 i 5 dnia noworodek będzie bardziej głodny. Wtedy należy zwiększać częstość karmienia. Po okresie kilku dni wraca się do metody rzadszych karmień. W 3 tygodniu ma miejsce pełna laktacja. Dziecko wtedy trzeba karmić 7 razy na dobę z przerwą nocną, jaka wynosi 6 godzin. Od 3 miesiąca natomiast, jak podaje Profesor Papierkowski 6 razy na dobę a przerwa nocna ma wynieść 9 godzin.

 

Odstawienie od piersi powinno nastąpić nie wcześniej aniżeli w 6 miesiącu życia. Najlepiej jak ma to miejsce w 10 miesiącu życia. Zawsze należy stopniowo odstawiać dziecko od piersi. Gdy odstawienie od piersi musi nastąpić nagle to wtedy należy przykładać lód na pierś matki oraz ciasno je opasać i w dużym stopniu zmniejszyć ilość płynów w diecie.
Niemowlę w czasie karmienia powinno być odpowiednio ułożone, najlepiej w pozycji półsiedzącej, to, bowiem ułatwia mu kontakt z matką i odbijanie bez niebezpieczeństwa wystąpienia wymiotów. Matka także powinna się znajdować w wygodnej pozycji i powinna być rozluźniona. Jednym ramieniem powinna otaczać swoje dziecko a drugą ręką powinna trzymać pierś by dziecko mogło swobodnie obejmować swoimi ustami brodawkę i otoczkę. Przeciwskazania do karmienia piersią to czynna gruźlica płuc u matki i ostre choroby zakaźne a ze strony dziecka to wady rozwojowe w obrębie jamy ustnej i w obrębie szczęk, jakie uniemożliwiają ssanie piersi.
 

 

 

autor:

Lek. med. Agnieszka Szczepanik

 

CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJANie przeocz żadnej
ważnej wiadomości!
Zapisz się już dziś!

Partner