CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJA

Ząbkowanie, w jakim miesiącu się zaczyna i jak dziecku pomóc

Ząbkowanie, w jakim miesiącu się zaczyna i jak dziecku pomóc

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ząbkowanie jest procesem fizjologicznym. Mechanizm ząbkowania nie został jeszcze dobrze poznany. Wyróżnia się ząbkowanie pierwotne, czyli wyrzynanie się zębów mlecznych oraz ząbkowanie drugie, czyli wyrzynanie się zębów stałych. Zazwyczaj najpierw dają o sobie znać dolne jedynki, ale mogą to być również dwójki lub górne jedynki. Pierwsze objawy ząbkowania mogą zostać zauważone już w trzecim, czwartym miesiącu natomiast u niektórych niemowląt – nawet można je zobaczyć już w drugim miesiącu. Małe dziecko wtedy zaczyna się bardzo obficie ślinić i wkładać paluszki do swojej buzi. Narzeka też na swędzenie dziąseł. Gdy zajrzy się dziecku do buzi, widać, że są zaczerwienione i są one rozpulchnione. Stan taki może trwać do kilku tygodni, a nawet może przedłużyć się do kilku miesięcy. Gdy zbliża się koniec wyrzynania zębów, dziąsła czasem stają się bardzo wrażliwe. Każde dotknięcie powoduje, iż dziecko odczuwa ból. Dopóki ząbek się nie wyrżnie, dziecko jest marudne, płaczliwe, nie chce w ogóle jeść, bywa, iż często budzi się w nocy, jednak cała sprawa może w ogóle przebiec niezauważenie. Bywa, iż któregoś dnia ze zdziwieniem zauważyć można w buzi małego dziecka twardą białą kreseczkę.

 

Obecnie spotyka się trochę późniejsze wyrzynanie zębów u dziecka niż by to wynikało z tabel. Stomatologia dziecięca uważa, iż granice normy są określone przez kryteria: dziecko roczne powinno mieć 8 zębów, czyli 4 górne i 4 dolne siekacze a dziecko 1 i 1/2 roczne powinno mieć 12 zębów w tym 8 siekaczy i 4 pierwsze trzonowce. Natomiast 20 zębów powinno mieć dziecko w wieku 2 i 1/2 roku. Są to 8 siekaczy, 4 kły, 8 pierwszych trzonowców.

 

Okresowi wymiany zębów mlecznych na stałe towarzyszy przeważnie rozpulchnienie dziąseł. Błona śluzowa jamy ustnej jest wtedy podatna na procesy zapalne. Bywa też wtedy zapalenie jamy ustnej opryszczkowe a nawet pryszczykowe.

 

Ważne jest, zatem dbanie o odpowiednią higieny jamy ustnej. Gdy jest zapalenie opryszczkowe należy przemywać jamę ustną wodą utlenioną. Można jamę ustną także pędzlować 1-2% roztworem gencjany, 25% roztworem boraksu w glicerolu z tetracykliną. Poleca się także płukanie jamy ustnej ściągającym naparem ziół takim jak napar z szałwii czy z rumianku. Gdy wystąpią afty wtedy trzeba przyżegać je 1-3% wodnym roztworem azotanu srebra.

 

 

autor:

Lek.med. Agnieszka Szczepanik

 

Bibliografia: B.Górnicki, B.Dębiec, Vademecum pediatrii, PZWL Warszawa 1990, str.222-223

 

 

CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJANie przeocz żadnej
ważnej wiadomości!
Zapisz się już dziś!

Partner