CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJA

Kolka, jak zwalczać u najmniejszych dzieci

Kolka, jak zwalczać u najmniejszych dzieci

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolka niemowlęca jest bardzo częstym zaburzeniem, jakie jest spotykane u dzieci w początkowym okresie życia, przeważnie w wieku od kilku tygodni do piątego miesiąca. Występuje ona najczęściej wieczorem i objawia się w postaci napadowego niepokoju i długotrwałego płaczu. Wciąż nie wiadomo, jakie są przyczyny kolki jelitowej. Prowadzone obserwacje wskazują na zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego, jakie prowadzą do bolesnych skurczów jelit, to zaś może wynikać z istniejącej alergii na białka mleka krowiego, oraz z nietolerancji laktozy albo zbyt dużego nagromadzenia gazu w przewodzie pokarmowym. Inna hipoteza mówi, że kolka to zaburzenie zachowania, natomiast przyczyną nadmiernego płaczu jest nieodpowiedni kontakt emocjonalny rodzica z jego dzieckiem.

 

Ważne jest zdawać sobie sprawę ze swojego stanu emocjonalnego. Świadomość własnych uczuć pozwala na ich pokierowanie. Nie można pozwolić ponieść się emocjom. Dziecko wyczuwa zmienne nastroje czy kłótnie, jakie są pomiędzy rodzicami. Pod rozpoznaniem kolki niemowlęcej kryją się pewne zaburzenia, jakie trudno odróżnić na podstawie występującego obrazu klinicznego. Mimo iż dolegliwości przeważnie ustępują samoistnie już po pierwszym półroczu życia, na tyle jednak niepokoją rodziców, że wiele razy zgłaszają się do lekarza szukając pomocy. W prowadzonym postępowaniu terapeutycznym wymienia się przede wszystkim uspokojenie rodziców oraz dokładne wytłumaczenie im, że kolka niemowlęca stanowi przejściowe zaburzenie. Natomiast jej podłożem nie są błędy w pielęgnacji lub w odżywianiu ich dziecka. Skutki napięć emocjonalnych, jakie pojawiają się między rodzicami dzieci, stwarzają konieczność pomocy w poprawie funkcjonowania rodziny.

 

Warto polecić rodzicom by lepiej rozpoznawali i nazywali swoje własne emocje. Powinni lepiej zrozumieć przyczyny swoich uczuć. Istotne jest by lepiej znosili frustracje i by panowali nad złością. Lepiej powinni radzić sobie ze stresem. W działaniu ważna jest mniejsza impulsywność oraz większa samokontrola. Rodzice powinni rozwiązywać swoje konflikty i mieć więcej zastanowienia i rozwagi w działaniu. Postępowanie z dzieckiem powinno być w dużym stopniu uzależnione od nasilenia napadów kolki. U dzieci z lekkimi oraz z umiarkowanymi objawami, zaleca się podawanie herbatek ziołowych - mięty, koperku. U dzieci z silną kolką jelitową należy dołączyć postępowanie: farmakologiczne - leki rozkurczowe, dietetyczne - u dzieci żywionych sztucznie warto spróbować zastąpić mieszanki mleczne preparatami sojowymi albo hydrolizatami białek.
Gdy bóle są uciążliwe i powtarzające się należy dokładnie zdiagnozować dziecko. Istnieje wiele metod takich jak endoskopia, ultrasonografia oraz badania izotopowe –badania te dotyczą diagnostyki jamy brzusznej i układu moczowego.
 

 

 

autor:

Lek. med Agnieszka Szczepanik


 

CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJANie przeocz żadnej
ważnej wiadomości!
Zapisz się już dziś!

Partner