CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJA

Gorączka

Gorączka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gorączka stanowi jeden z częstszych objawów chorobowych, jakie występują u dzieci. Gorączka w wieku rozwojowym dziecka związana jest głównie z chorobami zakaźnymi, ale także może powstać na skutek innych przyczyn. Wysokość gorączki nie jest zawsze miarą ciężkości przebiegu choroby.
 

 

Definicja gorączki mieści się w określeniu, iż gorączka to podwyższenie temperatury ciała powyżej 38 stopni Celsjusza. Gorączka powyżej 40-41 stopni Celsjusza jest określana, jako nadmierna gorączka. Natomiast stan podgorączkowy to stan, kiedy temperatura ciała jest wyższa od normalnej, ale nie przekracza 38 stopni Celsjusza.
W czasie przebiegu choroby obserwuje się okresy narastania gorączki: okres szczytu gorączki a następnie okres spadku, czyli obniżania się gorączki.
 

 

Gorączka może być: ciągła, zwalniająca, trawiąca oraz przerywana. Gorączka może cechować się dwuokresowością i tak po obniżeniu temperatury ciała do normy następuje jej ponowny wzrost - ten tor gorączki jest typowy dla chorób zakaźnych wirusowych. Inny tor gorączki to gorączka pierwotna w przebiegu duru brzusznego oraz gorączka falista w przebiegu brucelozy, gorączki maltańskiej czasem występuje także w przebiegu ziarnicy złośliwej.
 

 

Gdy przeprowadzi się odpowiednie badanie kliniczne to można ustalić przyczynę gorączki: zakażenie wirusowe czy grzybicze albo bakteryjne, pierwotniakowe. Gorączka także występuje w przebiegu takich chorób jak na przykład: choroby krwi, choroby nowotworowe, endokrynologiczne, czy uczuleniowe. U małych dzieci(niemowląt oraz noworodków) powodem wystąpienia gorączki jest: przegrzanie oraz odwodnienie lub krwawienie śródczaszkowe. Gorączka może także się pojawić na skutek uszkodzenia mózgu oraz w przebiegu zespołu nadnerczowo-płciowego, gdy dochodzi do utraty soli, a także w toksykozie.
Gdy dziecko ma gorączkę należy jak najszybciej udać się z nim do lekarza.
 

 

 

autor:
Lek. med. Agnieszka Szczepanik

 

CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJANie przeocz żadnej
ważnej wiadomości!
Zapisz się już dziś!

Partner