CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJA

Atopia? Czy ten problem dotyczy także Twojego dziecka?

Atopia? Czy ten problem dotyczy także Twojego dziecka?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atopowe zapalenie skóry – to brzmi… groźnie. Niestety, ta trudna do zdiagnozowania i leczenia choroba pojawia się coraz częściej. Skoro coraz więcej rodziców musi się z nią zmagać – poznajmy ją bliżej i dowiedzmy się, jak można sobie z nią poradzić.


Co to jest atopowe zapalenie skóry?

Alergiczne zapalenie skóry, skaza niemowlęca, skaza białkowa, uczulenie na mleko i wiele innych określeń, które słyszysz od lekarzy, od znajomych z małymi dziećmi, czytasz w prasie – to wszystko sprowadza się do przewlekłej, nawracającej, wrodzonej choroby – atopii.
Fachowo termin: atopowe zapalenie skóry, AZS, jest określany jako „szczególna predyspozycja do chorobowego reagowania na styczność z pospolitymi substancjami otaczającego nas środowiska (nieszkodliwymi dla większości osób w populacji)”.
Atopia jest więc nieprawidłową, zaburzoną reakcją mechanizmu immunologicznego człowieka.


AZS – skąd się to bierze?


Za występowanie atopii odpowiedzialne są niewątpliwie czynniki genetyczne, chociaż mechanizm jej dziedziczenia wciąż nie jest dokładnie poznany. Jeżeli na atopię choruje jedno z rodziców, to jest 30% prawdopodobieństwa, że u dziecka mogą ujawnić się objawy chorobowe. Ryzyko zwiększa się do 70%, gdy na atopię chorują oboje rodzice. Dziedziczy się jednak nie atopowe zapalenie skóry, lecz skłonność do atopii, czyli alergii uwarunkowanych genetycznie – należy do nich także astma oskrzelowa i katar sienny.
Duże znaczenie ma też miejsce zamieszkania. Zdecydowanie najwięcej zachorowań stwierdza się w krajach wysoko uprzemysłowionych, o wiele częściej w miastach niż na wsiach. Najbardziej niepokojącym sygnałem jest fakt, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat liczba chorych ludzi stale wzrasta. Szacuje się, że około 20% populacji cierpi na to schorzenie. Zazwyczaj pierwsze jego objawy dostrzega się we wczesnym dzieciństwie – u około 60% pacjentów ujawniają się one przed pierwszym rokiem życia!


Jak się rozpoznaje i leczy AZS?

Choroba objawia się przede wszystkim silnym swędzeniem i dużym wysuszeniem skóry. O ile suchą skórę bardzo łatwo zdiagnozować, to w przypadku niemowląt, które nie umieją jeszcze zasygnalizować świądu – trzeba zwracać uwagę na zachowanie dziecka. Ogólne rozdrażnienie, zwiększona płaczliwość i obniżone łaknienie mogą świadczyć o odczuwaniu silnego swędzenia.

Inne objawy atopii:

- przewlekłe, powracające zmiany skórne nasilające się w okresie jesienno-zimowym (zazwyczaj ostry rumień z tendencją do łuszczenia, często o owalnym kształcie, z czasem pojawiają się na nim grudki, pęcherzyki, nadżerki i strupy),
- charakterystyczne umiejscowienie zmian skórnych (najczęściej pojawiają się w centralnej części twarzy, na karku, zgięciach kończyn, dłoniach, stopach i brzuchu, ale u niemowląt mogą występować na całym ciele),
- skłonność do zakażeń skóry,
- nietolerancja wełny,
- nietolerancja pokarmowa (szczególnie na jajka, mleko, orzeszki ziemne, ryby, soję i pszenicę),
- alergia wziewna (najczęstszymi alergenami są roztocza kurzu domowego, pyłki traw i drzew oraz sierść zwierząt).

Jednak nawet przy współwystępowaniu kilku z opisanych objawów do zdiagnozowania atopii niezbędna jest konsultacja lekarza!

Leczenie atopowego zapalenia skóry jest bardzo trudne i żmudne, a polega przede wszystkim na dobraniu odpowiednich leków. Farmakoterapia nie będzie jednak skuteczna bez wsparcia jej właściwą pielęgnacją skóry.
 


Pielęgnacja to podstawa!

Ponieważ jednym z podstawowych objawów AZS jest suchość skóry oraz podatność na podrażnienia i alergie – bardzo ważnym elementem leczenia i łagodzenia objawów atopii jest systematyczna, kompleksowa pielęgnacja odpowiednimi kosmetykami.


Dlaczego skóra atopowa jest podatna na podrażnienia?

 

Naturalna bariera ochronna skóry atopowej jest osłabiona przez niedobór lipidów w naskórku. Dlatego szybciej traci nawilżenie, a niekorzystne czynniki zewnętrzne łatwiej mogą przez nią przeniknąć. W efekcie skóra staje się jeszcze bardziej podatna na podrażnienia i alergie.


Czego potrzebuje skóra atopowa?


W opinii specjalistów w przypadku skóry atopowej największe znaczenie ma pielęgnacja specjalnie przeznaczonymi do tego typu skóry kosmetykami, których główne zadania to:

• uzupełnienie niedoboru drogocennych lipidów w naskórku,
• przywrócenie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry.

Istotne w procesie leczenia jest stosowanie kosmetyków tej samej serii. W wypadku jakichkolwiek podrażnień łatwiej będzie rodzicom zaobserwować, po zastosowaniu jakiego preparatu doszło do pogorszenia stanu skóry.


W przypadku skóry atopowej liczy się przede wszystkim systematyczność i kompleksowość.
Dlatego polecamy specjalny program pielęgnacyjny, którego celem jest pomoc skórze suchej i szczególnie wrażliwej.

Program pielęgnacji suchej, bardzo wrażliwej i atopowej skóry w 3 krokach
Krok 1. Oczyszczanie
Sucha, wrażliwa lub atopowa skóra dziecka powinna być oczyszczana bardzo delikatnymi środkami, które nie usuwają lipidów z naskórka i nie przesuszają skóry. Dlatego, zamiast kosmetyków zawierających mydło alkaliczne, stosuj te przeznaczone do skóry suchej, wrażliwej i atopowej, które nie tylko delikatnie oczyszczają skórę, ale także zapobiegają jej wysuszeniu – i już podczas kąpieli uzupełniają naturalną barierę ochronną skóry. Specjalnie z myślą o suchej i wrażliwej skórze maluchów zostały stworzone Żel do mycia twarzy, ciała i włosów NIVEA Baby NUTRI SENSITIVE oraz Płyn do kąpieli z oliwką NIVEA Baby NUTRI SENSITIVE .
Krok 2. Intensywne nawilżanie
Regularne, intensywne nawilżanie skóry przynajmniej raz dziennie i zawsze po kąpieli wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry, przywraca odpowiedni poziom nawilżenia i odbudowuje istotne dla skóry lipidy. Do nawilżania skóry swojego dziecka stosuj Krem intensywnie nawilżający NIVEA Baby NUTRI SENSITIVE i Mleczko intensywnie nawilżające NIVEA Baby NUTRI SENSITIVE .
Krok 3. Łagodzenie podrażnionych, zaczerwienionych miejsc
Skóra sucha jest często popękana, czerwona i swędząca, a dodatkowo wywołuje niekomfortowe dla malca uczucie swędzenia. Dlatego wszystkie podrażnione miejsca wymagają dodatkowej opieki – natychmiastowo działających kosmetyków zawierających składniki regenerujące, łagodzące i przeciwzapalne, które koją i regenerują skórę oraz zapobiegają swędzeniu. W łagodzeniu podrażnionych miejsc niezastąpiony jest Krem S.O.S. NIVEA Baby NUTRI SENSITIVE .

Cierpliwość i systematyczność
W walce z tą trudną chorobą te dwie rzeczy są najważniejsze. Jeśli problem atopii dotyczy także Twojego dziecka, wiesz, że tylko żmudne, codzienne dbanie o prawidłową pielęgnację skóry i oszczędzanie jej czynników drażniących przynosi oczekiwane efekty – zmniejszenie odczucia dyskomfortu u dziecka i poprawę stanu jego skóry. Leczenie AZS jest procesem długotrwałym i wymagającym wytrwałości, której życzymy wszystkim mamom.

Więcej informacji na: www.NIVEA.pl/baby .
 

 

CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJANie przeocz żadnej
ważnej wiadomości!
Zapisz się już dziś!

Partner