CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJA

Ostrożnie z porównywaniem niemowląt

Ostrożnie z porównywaniem niemowląt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porównywanie niemowląt przez młode mamy jest tak samo naturalne jak porównywanie brzuchów przez kobiety w ciąży. Niestety jest też tak samo frustrujące-niepotrzebnie rodzi niepokoje i obawy o prawidłowy rozwój maleństwa.

 

Podobnie jak nie ma dwóch identycznych brzuchów u kobiet ciężarnych nie ma też dwóch identycznych niemowląt. Zanim więc rodzice dadzą się wciągnąć w porównywanie dzieci powinni uświadomić sobie, że porównywanie chociaż nieuniknione nie jest żadną wytyczną a do oceny prawidłowego rozwoju służą ustalone przez specjalistów normy.
 

Według autorów książki -poradnika dla rodziców „Pierwszy rok życia dziecka” jedyną gorszą rzeczą od pokoju pełnego kobiet w ciąży porównujących swoje brzuchy jest pokój pełen świeżo upieczonych mam porównujących swoje dzieci… Przyrównywanie malucha do innego dziecka może tylko powodować zbędne obawy i frustracje- nie przyniesie żadnych korzyści, ponieważ nie ma i nie będzie dwóch identycznych niemowląt.

 

Każde dziecko rozwija się w swoim własnym, indywidualnym tempie. Dbając o prawidłowy rozwój pociech powinniśmy korzystać z norm ustalonych dla poszczególnych faz rozwoju dziecka- pozwalają one śledzić ogólne tempo rozwoju niemowlęcia, postępów i ewentualnych opóźnień, które w tym rozwoju występują. Ważną wytyczną dla rodziców stanowią wizyty kontrolne u lekarza prowadzącego oraz stałe pomiary wagi i wzrostu, które możemy śledzić za pomocą siatek centylowych. Możemy dzięki nim kontrolować m.in. prawidłowy przyrost masy ciała, który jest głównym i chyba najczęstszym czynnikiem poddawanym frustrującym porównaniom. Przyrównywanie drobnego o raczej filigranowej budowie ciała dziecka do innego, wyglądem i ilością fałdek przypominającego małego Buddę zawsze skończy się irytacją rodzica któregoś z porównywanych dzieci. Mimo różnic w budowie, wadze itd. dwójki dzieci w tym samym wieku obydwa maluchy mogą się rozwijać jak najbardziej prawidłowo, według własnych korytarzy wzrostu na siatkach centylowych. Podobnie dwoje prawidłowo rozwijających się niemowląt może demonstrować zupełnie inne umiejętności- jedno może wydawać już dźwięki i być bardzo komunikatywne, drugie natomiast może wykazywać większą sprawność fizyczną i ruchową.  
 

Dlatego rodzice, którzy nie unikną zjawiska porównywania dzieci, ale chcą uniknąć frustracji, jakie takie porównywania rodzą powinni mieć na uwadze, że ich dziecko nigdy nie będzie rozwijać się identycznie jak inny maluch. Nie ma w tym nic niepokojącego, jeżeli obserwacje i odniesienie do ustalonych norm nie budzą wątpliwości. A dla wszystkich rodziców, którym ciężko zapanować nad pokusą porównywania nadrzędną zasadą powinien być fakt, że ich dziecko jest niepowtarzalne, jedyne i wyjątkowe.
 

 

 

autor:

Anna Dragańska vel Dragan-Tomczak

 

 

CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJANie przeocz żadnej
ważnej wiadomości!
Zapisz się już dziś!

Partner