CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJA

Jak przewijać chłopca, a jak dziewczynkę?

Jak przewijać chłopca, a jak dziewczynkę?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Różnice w budowie chłopca i dziewczynki sprawiają, że pielęgnacja okolic intymnych powinna być zróżnicowana, zależnie od płci. Prawidłowa higiena, zwłaszcza podczas przewijania, to ważna rzecz, dlatego powinnaś poznać podstawowe zasady, które obowiązują osobno dla chłopca i dla dziewczynki.

Czas na przewijanie!
Po pierwsze – dobre miejsce
Miejsce do przewijania powinno znajdować się na takiej wysokości, abyś mogła swobodnie przewijać dziecko. Odpowiednie do tego są dołączone do łóżeczek dostawki z przewijakiem. Wszystkie akcesoria muszą znajdować się na tyle blisko przewijaka, abyś ani na chwilę nie musiała odchodzić od dziecka podczas przewijania.

To będzie Ci potrzebne!
• czysta pieluszka,
• chusteczki do oczyszczania,
• gąbka i ręcznik,
• czysta bielizna i ubranko na zmianę,
• inne niezbędne kosmetyki stosowane do pielęgnacji pupy (np. puder, krem przeciw odparzeniom).

Przewijanie krok po kroku
• rozepnij pieluchę i sprawdź jej zawartość,
• jeśli dziecko zrobiło kupę, wytrzyj pupę czystym kawałkiem pieluszki, którą dziecko ma na sobie,
• złóż pieluszkę zabrudzeniem do środka i podłóż dziecku pod pośladki,
• oczyść chusteczkami dla niemowląt przód, pośladki, a szczególnie dokładnie wszystkie fałdki skórne, pamiętając o różnicach w pielęgnacji w zależności od płci dziecka
• wyrzuć zużytą pieluchę i podłóż nową,
• delikatnie osusz umytą skórę,
• aby uniknąć bolesnych odparzeń, koniecznie przy każdym przewijaniu nałóż krem przeciw odparzeniom i delikatnie rozprowadź po skórze dziecka,
• zapnij pieluszkę, uważając, aby paski nie przykleiły się do skóry dziecka.

Jeśli przewijasz noworodka, który ma jeszcze kikut pępowinowy, zawiń brzeg pieluszki tak, aby kikut pozostał odsłonięty. Musi mieć dostęp do powietrza i nie może ulec zamoczeniu. W sprzedaży dostępne są pieluchy ze specjalnym wycięciem na kikut pępowinowy.

Chusteczki – nie tylko czyszczą!
Kiedy przewijasz dziecko, korzystaj z wygodnych i delikatnych dla skóry dziecka
chusteczek. Szczególnie polecamy Ci Chusteczki NIVEA Baby Soft&Care nasączone delikatnym kremem opartym na wyciągu z nagietka. Używając je masz pewność, że skóra maluszka zostanie dobrze oczyszczona, a jednocześnie pielęgnowana i zabezpieczona przed odparzeniami.

Po oczyszczaniukoniecznie krem!
Szczególnie polecamy dla Twojego dziecka – bez względu na płeć – Krem przeciw odparzeniom NIVEA Baby , do stosowania podczas przewijania, a także po kąpieli. To wyjątkowy krem, który posiada unikalną podwójną formułę, który zapewnia skuteczną ochronę przeciw odparzeniom oraz łagodzi już powstałe podrażnienia. Dzięki unikalnej recepturze opartej na olejku z kiełków pszenicy i pantenolu wspomaga gojenie odparzeń i przynosi ulgę podrażnionej skórze.

Krem przeciw odparzeniom NIVEA Baby optymalnie zabezpiecza skórę przed podrażnieniami i odparzeniami dzięki zawartości naturalnych minerałów, lanoliny i tlenku cynku. Po aplikacji krem pozostawia na skórze cienką warstwę ochronną, która zabezpiecza przed otarciami i wilgocią.

Przewijanie dziewczynki
Przewijając córeczkę zwróć szczególną uwagę na:


Wargi sromowe – umyj je szczególnie dokładnie, wytrzyj chusteczką zakamarki między wargami sromowymi, bo tam gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń i pot. W przypadku niewłaściwej higieny może dojść do podrażnień, a nawet stanów zapalnych.
Skórę okolic krocza – wytrzyj dokładnie chusteczką pamiętając o zachowaniu właściwego kierunku mycia: od cewki moczowej do odbytu. Odwrotny sposób oczyszczania jest niedopuszczalny, ponieważ może dojść do przeniesienia bakterii z odbytu w okolice narządów płciowych, a w efekcie do zakażenia i stanu zapalnego.

Czasem możesz zauważyć u córeczki dziwne, niepokojące objawy. Nie martw się – większość z nich jest całkowicie naturalna i szybko ustępuje lub są proste sposoby, by rozwiązać takie problemy:

Wydzielina z pochwy – może pojawiać się w pierwszych dniach po narodzeniu; ma zwykle różowawy kolor. Jej występowanie związane jest z hormonami mamy, które jeszcze w czasie ciąży przeniknęły do krwi maleństwa. W ciągu kilku dni wydzielina powinna przestać się pojawiać.
Obrzmiały srom – także jest związany z obecnością hormonów we krwi dziewczynki. Zwykle w ciągu sześciu tygodni objawy znikną
Powiększona łechtaczka – może wystawać spomiędzy warg sromowych; odpowiedzialne za ten objaw są także hormony. Wkrótce przestaną działać i łechtaczka przestanie być widoczna.

Przewijanie chłopca
Przewijając synka zwróć szczególną uwagę na:

Fałdki i zagłębienia – wytrzyj chusteczkami lub umyj bardzo dokładnie wszelkie załamania skóry, zarówno w okolicach intymnych, jak i w pachwinach.
Prącie i okolica cewki moczowej – oczyszczaj zawsze świeżą chusteczką lub wacikiem. Nigdy nie odciągaj napletka; u maleńkiego chłopca przywiera on od do żołędzia.
Pod moszną – przy każdym przewijaniu szczególnie dokładnie oczyść okolice pod workiem mosznowym, zwłaszcza gdy synek zrobi kupkę.

Niekiedy zdarza się, że u synka pojawiają się pewne nieprawidłowości związane z wyglądem lub funkcjonowaniem narządów płciowych. Powinnaś po prostu obserwować te zmiany i zasięgnąć porady lekarza co do ewentualnej prawidłowej pielęgnacji:


Niezstąpione jądro – czasem się zdarza, że w mosznie nie ma jednego lub nawet obu jąderek. Jak to sprawdzić? Najlepiej po kąpieli, gdy dziecko jest rozluźnione, delikatnie ujmij w palce mosznę synka. Powinnaś pod palcami wyczuć dwa jądra – twarde i okrągłe. Jeśli któregoś z nich nie wyczuwasz, lub nie zawsze możesz je wyczuć – zwróć się do pediatry.
Stulejka – niekiedy zbyt ciasny otwór napletka sprawia, że dziecko ma utrudnione siusianie, a pod samym napletkiem gromadzi się wydzielina, mastka. Skontaktuj się z lekarzem – czasem taka wada może prowadzić do stanów zapalnych.
Spodziectwo – polega na tym, że ujście cewki moczowej jest źle umiejscowione. Zwykle zamiast na czubku siusiaka występuje poniżej. Jest to wada wrodzona i najlepiej w takim przypadku skonsultować się z lekarzem, aby omówić sposoby prawidłowej pielęgnacji synka.

Przewijanie bez płaczu
Wiele dzieci bardzo nie lubi czynności przewijania: reagują płaczem, kopią nóżkami, wyrywają się. Zajmij czymś dziecko na ten czas. Mów do malucha, śpiewaj mu piosenkę albo zajmij jego uwagę jakąś zabawką. Bardzo pomocne są karuzelki nad łóżeczko.

Ważne różnice
Prawidłowe przewijanie dziecka z przestrzeganiem zasad dotyczących osobno każdej płci to ważna rzecz, która zapewnia nie tylko właściwą higienę, ale też pomaga ustrzec się od problemów. Okolice intymne to miejsca, gdzie łatwo dochodzi do podrażnień i odparzeń. Skóra maluszków jest tam wyjątkowo delikatna a dodatkowo narażona na działanie szkodliwych substancji z kupki i siusiu. Nieprawidłowe oczyszczanie, lekceważenie zasad higieny zgodnych z płcią dziecka może w przyszłości przerodzić się w taki problem, jak na przykład skłonność do częstych infekcji.

 

 

CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJANie przeocz żadnej
ważnej wiadomości!
Zapisz się już dziś!

Partner