CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJA

Pierwsze wakacje z maluchem

Pierwsze wakacje z maluchem

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Wakacje z małym dzieckiem rzadko kojarzą się z wypoczynkiem i zawsze stanowią pewne wyzwanie. Biorąc pod uwagę wysiłek i starania, jakie trzeba włożyć w wyprawę, jaką stają się zakupy na drugim końcu miasta to wyjazd na urlop z maluchem- o wiele bardziej czasochłonny i angażujący w przygotowaniu i przeżyciu- może się wydawać niepotrzebnym zawracaniem sobie głowy czy też kłopotem nie wartym zachodu. Może, ale nie musi- wakacje z maluszkiem są do zniesienia a mogą być nawet przyjemne i na pewno są wzbogacające dla rodziny.
 

 

Wakacje z małym dzieckiem mimo podwyższonych kosztów, nie tylko finansowych ale też czasowych czy emocjonalnych związanych z przygotowaniem i odpowiedzialnością to bardzo ważny etap rozwoju tym razem nie tylko dziecka, ale i rodziny. Warto podjąć wyzwanie, jakim jest pierwszy wspólny z maluchem urlop- korzyści mimo wysokich nakładów są nieocenione. Dobrze zaplanowany urlop może być dla rodziców szansą poznania się na nowo, odnalezienia w nowych rolach i wzajemnej obserwacji i wreszcie przebywania razem dłużej niż jest to możliwe w zwykłe dni, w domu.

 

Mimo, że maluch nie zapamięta nic albo też niewiele będzie pamiętał z pierwszego wyjazdu na wakacje również odniesie korzyści- zmiana otoczenia, czyli nowe twarze, miejsca będą stymulować jego rozwój a możliwość obserwacji obojga rodziców jednocześnie i to od rana do wieczora może okazać się miłą i niecodzienną atrakcją. By tak się stało i rodzina wróciła z urlopu szczęśliwa i zrelaksowana trzeba ten pierwszy wyjazd bardzo starannie zaplanować, pamiętając o szczegółach i raczej zapominając o spontaniczności.

 

Dla komfortu i bezpieczeństwa malucha powinno się zmienić nastawienie i podejście do wakacyjnego wyjazdu- spontaniczne eskapady z dnia na dzień, które dotychczas były nie tylko możliwe, ale i ekscytująco atrakcyjne raczej nie sprawdzą się jako forma wypoczynku z małym dzieckiem. W tym przypadku potrzeby malucha są ważniejsze od potrzeb rodziców przede wszystkim dlatego, że dziecko nie jest w stanie dostosować się tak jak rodzice do minimum wymagań czy wygód- nie zrezygnuje świadomie z karmienia, nie będzie próbowało wytrzymać z mokrą pieluszką lub nie spać mimo zmęczenia itd.

 

Oto wytyczne, które powinno się wziąć pod uwagę dokładając starań do przygotowania i organizacji pierwszego, wspólnego z dzieckiem wyjazdu:
 

- staranne zaplanowanie całego urlopu razem z podróżą z uwzględnieniem potrzeb malucha: sprawdzone miejsce, wcześniejsza rezerwacja, ustalony czas pobytu, wypróbowany wcześniej środek transportu etc. Wszystko po to by uniknąć tych przykrych niespodzianek (takich jak np. brak miejsc w ośrodku), którym można było zapobiec.
 

- dokładne pakowanie. Może się okazać, że bagaż dziecka wielkością przewyższa bagaże rodziców- nie ma w tym nic dziwnego i złego, jeżeli zapakowane rzeczy to świadomy i przemyślany wybór. Maluchy zazwyczaj potrzebują więcej rzeczy od dorosłych- trzeba pamiętać o dodatkowych ubrankach, nawilżanych chusteczkach, ulubionych zabawkach, środkach medycznych i kosmetycznych i wielu innych niezbędnych dla komfortu malucha przedmiotach. Warto zrezygnować z tych, bez których dziecko może się obejść np. z niepraktycznych poza domem zabawek czy wymyślnych i niewygodnych ubranek.
 

- dopracowanie szczegółów. Troska o detale, które wpłyną na komfort każdego członka rodziny: komfort rodziców zapewni bardziej komfortową atmosferę dla dziecka i odwrotnie- komfort dziecka wpłynie na poczucie komfortu rodziców.
 

- właściwe nastawienie. Nie warto snuć zbyt wielu planów na aktywne spędzanie czasu i organizować zbyt wielu atrakcji. Niezbyt wygórowane ambicje i oczekiwania odnośnie całego wyjazdu pozwolą uniknąć rozczarowań.
 

- zachowanie rytmu. By dziecko lepiej zniosło wyjazd i pobyt powinniśmy zadbać by jadło i spało w porach, do których się przyzwyczaiło. Nie musi to oznaczać dla rodziców całkowitej rezygnacji z własnych przyjemności, np. wieczornego spaceru- na wakacjach dziecko może spać np. w wózku. Ważne jest by zachować rytm próbując go dostosować do niecodziennych warunków, jakim jest wspólny urlop.
 

- elastyczne planowanie. Dokładne zaplanowanie wyjazdu z dzieckiem jest niezwykle ważne, ale nie mniej istotna jest elastyczność w modyfikowaniu planów podczas pobytu, jeżeli zajdzie taka potrzeba.
 

 

Właściwe nastawienie, zaangażowanie rodziców i troska o zorganizowanie przyjemnego dla wszystkich wypoczynku powinny zaowocować miłymi wspomnieniami z pierwszego, wspólnego z dzieckiem wyjazdu na wakacje. Miłego, rodzinnego urlopu!

 

autor:
Anna Dragańska vel Dragan-Tomczak

 

 

CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJANie przeocz żadnej
ważnej wiadomości!
Zapisz się już dziś!

Partner