CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJA

Jakie książki czytać dziecku

Jakie książki czytać dziecku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Książki mają na celu rozwijać i wpływać na kształtowanie osobowości dziecka. Przez nie dziecko poznaje świat oraz różne środowiska, zapoznaje się z celami do, których ciągle dąży człowiek. Uczy się prawidłowego wzoru zachowań oraz odróżniać fikcję od rzeczywistości.

 

Dziecko słuchając bajek, czy opowiadań bardzo przeżywa ich aspekty etyczne i estetyczne. Kształtuje się w nim dobro, piękno, prawda i sprawiedliwość. Bajka może również wywierać wpływ na kształtowaniu samego siebie. Rozbudza w dziecko wrażliwość moralną i ukazuje prawidłowe wzory postępowania. Istnieją trzy rodzaje bajek: psychoedukacyjne, psychoterapeutyczne oraz relaksacyjne.

 

Bajki psychoterapeutyczne i edukacyjny mają wspólne cechy. Obie są kierowane do dzieci w wieku od czterech do dziewięciu lat, przeważnie nie mają morału ani nie pouczają. Bajki tego typu często przedstawiają bohaterów, którzy często mówią o swoich uczuciach oraz posiadają problemy, które są bardzo zbliżone do problemów dzieci. Taki bohater radzi sobie z nimi za pomocą takich samych środków jakie są dostępne w świecie dziecka. Bajki psychoedukacyjne mają na celu dokonać zmian na lepsze w zachowaniu dziecka. Natomiast bajki psychoterapeutyczne mają bardziej rozbudowaną fabułę i mają na celu podniesienie samooceny dziecka. Bajki tego rodzaju znajdują zastosowanie w trudnych dla dziecka sytuacjach lub po traumatycznych przeżyciach Np. rozstanie rodziców, czy śmierć jego ukochanego zwierzątka itd.

 

Bajki relaksacyjne służą zrelaksowaniu i odprężeniu.  Taka bajka oparta jest głównie na wizualizacji, co ma wpłynąć silnie na wyobraźnię dziecka oraz jego zmysły. Aby właściwie wybrać odpowiednią dla dziecka książkę z bajkami powinniśmy kierować się tym co je zainteresuje. Książka taka powinna uczyć racjonalnego myślenia i rozwiązywania problemów, podwyższać wiarę w siebie i samoocenę.

 

Nie powinniśmy wybierać bajek w, których istnieje przemoc ( nawet w zabawie). Odpowiednie będą książki, które niosą ze sobą jakiś morał, uczą prawidłowych wzorców zachowań, kształtują postawę optymizmu oraz rozwijają w dziecku wrażliwość.

CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJANie przeocz żadnej
ważnej wiadomości!
Zapisz się już dziś!

Partner