CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJA

Kształtowanie pozytywnych nawyków malucha

Kształtowanie pozytywnych nawyków malucha


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czym skorupka za młodu nasiąknie, czyli kształtowanie pozytywnych nawyków malucha.
Dobre nawyki m.in. higieniczne, żywieniowe, wychowawcze są dążeniem większości świadomych swojej roli rodziców. O sukcesie naszych starań decyduje przede wszystkim systematyczność i czas kiedy zaczniemy kształtować w dziecku odpowiednie przyzwyczajenia. Im wcześniej zaczniemy tym lepiej.

 

Ogromną rolę w kształtowaniu pożądanych nawyków naszego dziecka odgrywa troska o wprowadzenie i zachowanie rytmu dnia oraz rytuały, które pomogą dziecku do tego rytmu przywyknąć i się w nim odnaleźć. Jeżeli sami dotychczas nie przywykliśmy do organizacyjnego uporządkowania codziennych czynności powinniśmy się postarać zrobić to dla naszego dziecka by zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa i dąć oparcie w regularności i przewidywalności zdarzeń. Zadbanie o rytm już we wczesnym niemowlęctwie zapewni podstawę do kształtowania dobrych przyzwyczajeń i pomoże w przyszłości je utrwalać. Niemowlęta nie tylko lepiej się rozwijają gdy mają zapewnione spokojne warunki przewidywalności i ładu, ale również lepiej się zachowują. Dlatego rytm dnia jest tak ważny, jeżeli nie dla nas to naszej pociechy i stanowi pierwszy krok w kierunku rozwijania i utrwalania dobrych przyzwyczajeń. Drugim elementarnym krokiem jest dobry przykład. Dbając o stosowanie się do wyznaczonych przez nas zasad i troszcząc się o wyznawane przez nas wartości często nieświadomie kształtujemy nasze dziecko już od pierwszych dni jego życia.
 

Najkorzystniej rozpocząć kształtowanie przyzwyczajeń w pierwszym półroczu życia maluszka-wtedy najłatwiej jest nim pokierować wprowadzając odpowiednie schematy działań( np. regularna kąpiel o wyznaczone porze, po której następuje usypianie i sen). U starszych niemowląt dotychczasowe przyzwyczajenia zaczynają się utrwalać i im dziecko jest starsze tym zmiana nawyków może być bardziej kłopotliwa i czasochłonna. O ile wprowadzanie dobrych nawyków wymaga przede wszystkim systematyczności o tyle ich zmiana wymaga większego wysiłku i czasu. Prostym sposobem wspomagającym nasze starania jest zabawa, głównie w naśladowanie i pomoc dorosłym. Jest to możliwe oczywiście gdy dziecko jest już świadome tego, co się wokół niego dzieje i rozumie np. czym zajmuje się jego mama. Wtedy możemy spróbować włączyć malucha do naszych działań np. sprzątania zabawek, porządkowania ubranek, przygotowywania posiłków –oczywiście na tyle na ile pozwalają na to jego umiejętności. Taka nauka poprzez zabawę ma pozytywny i rozwijający wpływ na dziecko- maluszki nie traktują nauki jako obowiązku, jeżeli dorośli odpowiednio tą zabawą pokierują.
 

Ważne by pamiętać, że wypracowany rytm dnia i stosowane rytuały mają służyć i przynosić korzyść rodzinie i dziecku. Można i należy być elastycznym- sztywne co do godziny przestrzeganie rozkładu dnia może być niemożliwe, ponieważ samo życie weryfikuje nasze plany. Jednorazowe odstępstwa od naszych zamierzeń nie zaszkodzą dopóki nie zamienią się w regularne przyzwyczajenia.
 

 autor:

Anna Dragańska vel Dragan-Tomczak

 

 

CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJANie przeocz żadnej
ważnej wiadomości!
Zapisz się już dziś!

Partner