CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJA

Mów do mnie mamo

Mów do mnie mamo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozmawiać z niemowlakiem? Oczywiście! Gdy Twój maluch zaczyna głużyć to odpowiedni czas na pierwsze, ważne „rozmowy”. Ten stymulujący kontakt społeczny to nieodzowny warunek sprawnego rozwoju mowy, ponieważ dziecko do rozwoju potrzebuje wzorców do naśladowania.

 

Głużenie, czyli gruchanie-np. gli, tli, kli, gla, bli itp.-to pierwsza po krzyku i płaczu podstawowa forma wypowiedzi dziecka. Ten bardzo ważny etap rozwoju mowy (rozpoczyna się średnio w 2-3 miesiącu życia) wg encyklopedycznych definicji nie jest formą kontaktu i ma charakter niezamierzony, mimowolny. Mimo to dla wielu Rodziców etap, gdy dziecko zaczyna „mówić” po swojemu to radosny czas zacieśniania więzi z pociechą. Dlatego cześć Rodziców podświadomie odrzuca tezę wynikającą z definicji głużenia i słusznie-wierząc, że „rozmawiając” z głużącym dzieckiem nawiązują tak potrzebny mu kontakt wpływają pozytywnie na jego samopoczucie i stymulują do rozwoju. Naśladowanie może być wspaniałą zabawą polegającą na imitowaniu dźwięków wydawanych przez dziecko. Ważne by pamiętać, że nawet taka „rozmowa” to dialog-trzeba grzecznie zaczekać na odpowiedź.To daje obu stronom wiele radości i stwarza podstawy do późniejszego naśladownictwa przez dziecko prawdziwej mowy.
Sposobów porozumiewania się z dzieckiem jest bardzo dużo i każdy Rodzic może wybrać dla siebie te, które najbardziej mu odpowiadają. Oto kilka przykładów:

 

Komentowanie na bieżąco. Cokolwiek robisz przy dziecku, staraj się to komentować. Opisuj czynności, które wykonujesz. To nieważne, że dziecko nie ma najmniejszego pojęcia, o czym mówisz, taki komentarz na bieżąco umożliwi Tobie lepszy kontakt z dzieckiem, a słuchanie go pomoże dziecku rozwinąć w przyszłości zdolność mówienia.

 

Zadawanie pytań. Nie trzeba czekać z zadawaniem pytań aż dziecko zacznie udzielać na nie odpowiedzi. Pytania mogą być różnorodne:, „Co mam dziś ugotować na obiad?”, ”W co mama ma cię dziś ubrać?” itp. Nie śpiesz się z odpowiedzią, udzielaj jej po chwili. Pewnego dnia Twoja pociecha zaskoczy Cię, gdy zareaguje na Twoje pytanie.
Używaj prostych słów. Niemowlę czerpie radość z wsłuchiwania się na przykład w ożywioną dyskusję dorosłych. Ale gdy trochę podrośnie, warto świadomie upraszczać to, co mówimy, by dziecko mogło wychwytywać poszczególne słowa.

 

Śpiewanie. To czy potrafisz śpiewać czy nie wcale nie jest istotne. Niemowlęta będą zachwycone każdą piosenką, którą im zanucisz. A jeżeli wzbogacisz swój występ minami i gestami naprawdę uszczęśliwisz swoje dziecko.

 

Głośne czytanie. Mimo, że maluch niewiele zrozumie z pierwszych czytanych np. rymowanek to im wcześniej zaczniemy, tym lepiej. Możesz nawet czytać na głos przepisy kulinarne czy gazetę.

 

Unikaj zaimków. Dziecko nie potrafi przypisać zaimków „ja”, „ty”, „my” poszczególnym osobom, dlatego mówiąc o osobie używaj rzeczownika „mama”, „tata”, „babcia”.
Rozmawiaj z dzieckiem a nie tylko mów do niego. Daj dziecku szansę, niech zareaguje gruchaniem czy śmiechem na to, co słyszy. Komentując to, co dzieje się dookoła, rób przerwy, by maluszek mógł włączyć się do „rozmowy”.

 

W tych pierwszych „rozmowach” najważniejsze jest, by wsłuchać się w potrzeby dziecka. Ciągłe nawiązywanie kontaktu słownego z maleństwem może je zmęczyc -należy wtedy pozwolić mu odpocząc, ponieważ przesyt może prowadzić do zniechęcenia.

 

autor:

Anna Dragańska vel Dragan-Tomczak

 

Bibliografia: „Pierwszy rok życia dziecka” Arlene Eisenberg, Heidi E.Murkoff, Sandee E.Hathway B.S.N 

 

 

CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJANie przeocz żadnej
ważnej wiadomości!
Zapisz się już dziś!

Partner